Sejmowa komisja samorządu terytorialnego przygotowała projekt nowelizacji ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.
Samorządowcy oczekują propozycji utworzenia subwencji ekologicznej dla gmin, w których wyznaczane są obszary ochrony przyrody. Chodzi o zrekompensowanie samorządom utraconych dochodów w związku ze zmniejszeniem potencjału inwestycyjnego.
Związek Powiatów Polskich zwrócił się do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących obowiązku oszczędzania energii przez samorządy. Chodzi o zwolnienie z tego obowiązku budynków, w których wcześniej przeprowadzono prace modernizacyjne.
Podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ZGWRP złożył wniosek o podjęcie inicjatywy uruchomienia subwencji ekologicznej dla samorządów, na terenie których znajdują się obszary chronione.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu negatywnie zaopiniowała projekt Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2028. Samorządowcy wytknęli mu m.in. brak szczegółów dotyczących ROP i systemu kaucyjnego oraz brak finansowania dla inwestycji odpadowych.
Analiza sytuacji finansowej w samorządach na terenie całego kraju - to zadanie roboczego zespołu, który powstaje w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Efektem prac ma być określenie na nowo systemowego finansowania JST, w tym zapewnienie im udziału w podatku ryczałtowym.