„Nie powinno być standardem, że kilka miesięcy przed zakończeniem roku budżetowego powiatom brakuje środków na realizację zadania i powiaty muszą oczekiwać na podział rezerwy celowej” – wskazał Związek Powiatów Polskich w stanowisku dotyczącym funkcjonowania zespołów orzeczniczych. Samorządowcy o zmianie zasad finansowania zespołów chcą rozmawiać z MRPiPS oraz MF.
Storna samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oczekuje dalszego wsparcia w zakresie cen energii elektrycznej, szczególnie dla gmin, które mają podpisane umowy na dostawę prądu w cenach przewyższających obecne stawki rynkowe. MKiŚ chce poznać skalę tego problemu.
„Rada Ministrów nie mogła się mylić w tych sytuacjach, wyszła naprzeciw mieszkańcom, więc to jest nasza wspólna odpowiedzialność” – powiedział w środę podczas wręczenia aktów nadania statusu miasta i utworzenia nowych gmin szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Spróbujemy poczynić starania, żeby ten dialog pogłębić i znaleźć zrozumienie dla państwa oczekiwań – powiedział wiceszef MSWiA Tomasz Szymański podsumowując dyskusję o założeniach do ustawy medialnej. Strona samorządowa oczekuje, że resort kultury wycofa się z propozycji wprowadzenia zakazu działalności medialnej dla JST.
Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych mają być kontynuowane w połowie stycznia na posiedzeniu zespołu ds. administracji i bezpieczeństwa publicznego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Chodzi m.in. o zasady wypłacania dodatków.
Propozycja resortu finansów, by JST nie musiały przekazywać do Skarbu Państwa odsetek od dotacji na zadania zlecone, jeśli ich wysokość nie przekracza 100 zł kwartalnie, nie zadowala samorządów. Ich zdaniem samo wyliczenie wysokości tych odsetek będzie kosztowało więcej.