Spróbujemy poczynić starania, żeby ten dialog pogłębić i znaleźć zrozumienie dla państwa oczekiwań – powiedział wiceszef MSWiA Tomasz Szymański podsumowując dyskusję o założeniach do ustawy medialnej. Strona samorządowa oczekuje, że resort kultury wycofa się z propozycji wprowadzenia zakazu działalności medialnej dla JST.
Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych mają być kontynuowane w połowie stycznia na posiedzeniu zespołu ds. administracji i bezpieczeństwa publicznego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Chodzi m.in. o zasady wypłacania dodatków.
Propozycja resortu finansów, by JST nie musiały przekazywać do Skarbu Państwa odsetek od dotacji na zadania zlecone, jeśli ich wysokość nie przekracza 100 zł kwartalnie, nie zadowala samorządów. Ich zdaniem samo wyliczenie wysokości tych odsetek będzie kosztowało więcej.
Myślę, że w najbliższym tygodniu uda się sprawę sfinalizować tak, żeby jeszcze w tym roku środki do WDZ trafiły – powiedział Andrzej Łosiewicz z Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o przepisy pozwalające przekazać dodatkową kwotę na organizację i prowadzenie warsztatów. Według samorządowców w odniesieniu do WZT konieczne jest przyspieszenie działań nie tylko w zakresie finansowania.
Pomiędzy wersją ustawy o sygnalistach uzgodnioną na KWRiST, a uchwalonym tekstem regulacji zmieniła się zawarta w art. 2 definicja „organu publicznego”. W efekcie obowiązki nakładane przez ustawę na JST zostały rozszerzone na rady gmin, miast i powiatów oraz sejmiki wojewódzkie. Samorządy żądają wyjaśnień oraz pilnej nowelizacji.
Ustawa o pracownikach samorządowych jest we właściwości MSWiA, a zatem w najbliższym czasie zostanie skierowane pismo do tego resortu z informacją o zgłoszonych postulatach zmiany tej ustawy – poinformowała wiceminister rodziny Małgorzata Baranowska. Strona samorządowa zapowiedziała intensywne konsultacje w tej sprawie.