Brak reagowania to brak tego, aby dzieci były bezpieczne i szczęśliwe, żeby mogły po prostu dorastać. Jako Polska uczymy się tego jak reagować. Nie tylko sprawcy przemocy muszą ponieść konsekwencje, ale też wszystkie osoby, które wiedziały i nie reagowały – mówiła Rzeczniczka Praw Dziecka podczas czwartkowej konferencji. To odpowiedź na decyzję prokuratury w Gdańsku o umorzeniu śledztwa dotyczącego niedopełnienia obowiązków przez instytucje pomocowe.
W Dzienniku Ustaw opublikowany został jednolity tekst ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Dokument zawiera zmiany w przepisach ogłoszonych przed dniem 20 listopada 2024 r.
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych zaapelowało o weryfikację standardów zawartych w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Zdaniem gmin obecne przepisy mocno rzutują na codzienną działalność organizacji pracujących z dziećmi i młodzieżą.
W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowano nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim art. 21, który określa obowiązki pracodawcy i organizatora względem osób pracujących z dziećmi.