Zanieczyszczenie miast hałasem jest szkodliwe dla serca; może m.in. zwiększać ryzyko zawału serca już w młodszym wieku – potwierdzają dwa badania, o których informuje internetowa strona Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Spośród osób zamieszkujących miasta pow. 100 tys. mieszkańców 282,8 tys. jest narażonych na hałas przekraczający dopuszczalne normy - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez GUS. Najgłośniej jest w Gliwicach, Chorzowie i Szczecinie. Najmniej hałaśliwe są: Toruń, Dąbrowa Górnicza i Olsztyn.
Od 3 czerwca rusza nabór wniosków o dofinansowanie zakupu taboru tramwajowego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Do podziału jest 865,76 mln zł.
W Rudzie Śląskiej rozpoczęła się ósma edycja akcji „Dzwonię i jadę”, która umożliwia bezpłatny transport osobom starszym i niepełnosprawnym. Miasto przeznaczyło na ten cel 184 tys. zł, a usługa będzie dostępna przez cały rok.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował poradnik dla pracowników miejskiego transportu zbiorowego, którzy w swojej pracy mają bezpośredni kontakt z podróżnymi. Chodzi m.in. standardy obsługi w komunikacji miejskiej pasażerów ze szczególnymi potrzebami.
Mieszkańcy Poznania będą musieli zapłacić „podatek” z tytułu posiadania balkonu. Nowe opłaty będą dotyczyły obiektów, które powstaną po wejściu w życie uchwały rady miasta.