Rząd planuje zniesienie obowiązku budowy określonej liczby miejsc postojowych towarzyszących budowie budynków mieszkalnych - wynika z projektu zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Samorządy gminne będą mogły ubiegać się o bezzwrotną pomoc finansową w remoncie mieszkań zniszczonych przez powódź i budowie nowych lokali mieszkalnych – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wsparcie finansowe otrzymają też SIM i TBS współpracujące z samorządami gminnymi.
Rząd planuje zwiększenie wydatków z budżetu państwa na program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na lata 2024 – 2025. Zamierza też zagwarantować środki na ten cel do 2030 r., aby gminy mogły w stabilnych warunkach planować realizację inwestycji mieszkaniowych.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych. Dokument obejmuje m.in. zmianę ustawy o samorządzie gminnym.
Na koniec 2023 r. liczba lokali mieszkalnych wynajmowanych z mieszkaniowego zasobu gminy wyniosła 592,8 tys. i spadła w porównaniu do 2022 r. o 4,3 proc. - podał GUS. Jednocześnie kolejny rok z rzędu o zmniejszyło się zapotrzebowanie na najem lokali od gmin.
Od początku lutego gminy mogą wnioskować o dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych. Środki można otrzymać tylko na projekty spełniające normy związane z oszczędzaniem energii. Do podziału jest ponad pół miliarda zł.