Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i ministra edukacji Barbara Nowacka podpisali w poniedziałek list intencyjny dotyczący kontynuacji projektu "Edukacja z wojskiem". Jak mówiła Nowacka, w ramach 3. edycji programu w specjalnych zajęciach ma wziąć udział ok. 100 tys. młodych osób.
Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski na briefingu po naradzie sztabu kryzysowego przekazał, że w Otwocku 50 tys. osób jest bez wody, a w gminie Karczew 10 tys. osób. Przy dystrybucji wody pitnej pomaga Wojsko Obrony Terytorialnej. Usunięcie awarii i przywrócenie dostaw wody może potrwać nawet sześć dni.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest za obowiązkowymi szkoleniami z zarządzania kryzysowego dla samorządowców. Dodał, że na ukończeniu są prace nad podręcznikiem wskazującym, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, który w tym roku ma trafić do każdego domu.
Trzecią edycję „Edukacji z wojskiem” planujemy zrealizować wiosną w tym roku szkolnym - poinformował PAP rzecznik prasowy MEN Piotr Otrębski. Przekazał, że niewykluczone są zmiany w programie zajęć, m.in. by położyć większy nacisk na ich wymiar praktyczny.
Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przedłużenie programu budowy strzelnic, z którego jednostki samorządu terytorialnego mogły pozyskać środki na tworzenie tego typu obiektów. Resort zamierza położyć główny nacisk na bezpośrednie wsparcie rozbudowy infrastruktury strzeleckiej.
Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy 3 mln zł na konkursy dla JST na budowę i remonty pomników upamiętniających historię Wojska Polskiego oraz tradycję oręża polskiego. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został opublikowany na stronach RCL.