Moratorium na dokonywanie zmian w podziale administracyjnym kraju do czasu nowelizacji przepisów zaproponował Rzecznik Praw Obywatelskich. Pismo w tej sprawie skierował do premiera Donalda Tuska.
Nie dostaliśmy w zasadzie żadnej odpowiedzi, żadnego wkładu do OSR – powiedział Szymon Wróbel z MSWiA w odpowiedzi na wniosek strony samorządowej o informacje na temat projektu ustawy przywracającej kompetencje jednostkom samorządu terytorialnego.
Zmiany granic powinny być postrzegane nie jako kontrowersje, lecz jako narzędzie do porządkowania przestrzeni i dostosowania podziału administracyjnego do potrzeb mieszkańców – uważa Związek Miast Polskich. Przeciwnego zdania jest Związek Gmin Wiejskich, który obecne rozwiązania uważa za zbyt liberalne.
Korekty przepisów i uzupełnienia rozporządzenia o podwyżki dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie jednostkami samorządu terytorialnego, w tym w szczególności dla skarbników domaga się Krajowa Rada Forów Skarbników. Pismo w tej sprawie skierowano do MRPiPS oraz MSWiA.
Ograniczenie częstotliwości składania wniosków, rekompensaty, nowe zasady przekazywania mienia komunalnego i oraz pogłębione konsultacje społeczne znalazły się w propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącej zmiany granic gmin. „Musimy to ucywilizować i znaleźć wspólne rozwiązania” – powiedział wiceszef resortu Tomasz Szymański.
Rada Ministrów przyjęła Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026. „Łącznie wydatki z budżetu państwa na ochronę ludności w 2025 roku wyniosą 16 miliardów zł. W większości środki trafią do samorządów” - podkreśliło MSWiA.