Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie dowodów osobistych. Zmiany dotyczą m.in. przetwarzania przez gminy danych dotyczących zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt rozporządzenia dotyczący organizowania miejsc doraźnego schronienia m.in. przez samorządy. Chodzi o wymagania jakie powinny spełniać kondygnacje podziemne budynków użyteczności publicznej oraz budowle wykorzystywane do celów transportu drogowego i szynowego, by mogły zostać przeznaczone do ochrony ludności.
„Jako osobny rodzaj budynków użyteczności publicznej, w których zapewnia się budowle ochronne, w projekcie wyodrębniono budynki administracji publicznej lub wymiaru sprawiedliwości, a także budynki opieki zdrowotnej, w których mogą przebywać pacjenci wymagający hospitalizacji, a także budynki, w których są zlokalizowane miejsca stałego stacjonowania podmiotów ochrony ludności” – wskazano w projekcie rozporządzenia w sprawie budowli ochronnych.
Inicjowania postępowań o zmianę granic administracyjnych w trybie wnioskowym nie częściej niż raz na pięć lat oraz jasnych regulacji dotyczących rozliczeń pomiędzy samorządami domagają się przedstawiciele gmin wiejskich. Samorządowe projekty nowelizacji przepisów w tym zakresie zostały przekazane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
„Rada Ministrów nie mogła się mylić w tych sytuacjach, wyszła naprzeciw mieszkańcom, więc to jest nasza wspólna odpowiedzialność” – powiedział w środę podczas wręczenia aktów nadania statusu miasta i utworzenia nowych gmin szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Analiza rodzaju dokumentów możliwych do odbioru za pośrednictwem urzędomatu wskazuje, że są to dokumenty, przy wydawaniu których wnioskodawca nie jest zobowiązany do osobistego stawiennictwa w urzędzie administracji – wskazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański.