Rozpoczęło się wdrażanie zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Za chwilę będzie 18 rozporządzeń do tej ustawy, powstanie program ochrony ludności, będą duże środki na budowę schronów i odnowę systemu powiadamiania alarmowego – podkreślił we Wrocławiu szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak spotkał się w sobotę w Opolu z przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej. Apelował o budowę schronów i miejsc ukrycia dla ludności cywilnej. Kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo - zapewnił.
Aktualne wyposażenie ochotniczych straży pożarnych, wyszkolenie strażaków oraz poziom zamożności gminy będą brane pod uwagę przy udzielaniu dofinansowania na zakup samochodów pożarniczych i sprzętu ratowniczego – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz. Do obliczania punktacji dla poszczególnych jednostek będzie służyła specjalna aplikacja.
Tylko do 31 stycznia 2025 roku organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły ponadpodstawowe będą mogły wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziału o profilu mundurowym.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że wejście w życie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej będzie wielkim wyzwaniem dla samorządów, dlatego jej wdrażanie poprzedzą konsultacje w każdym regionie.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne. Nowe przepisy oznaczają dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek wskazania takich obiektów i uwzględniania ich w planowaniu zadań na potrzeby ochrony ludności.