Powiaty zostaną zobligowanie do zapewnienia asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami. Usługę będą mogły wykonywać we własnym zakresie lub zlecić wybranemu podmiotowi – wynika z zapowiedzi projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami wpisanej do wykazu prac legislacyjnych rządu.
„Bez przedstawienia założeń, bez uchwalenia jakiejkolwiek ustawy w fiszce projektu znalazły się rozwiązania przesądzające” – ocenił przedstawiciel ZPP Grzegorz Kubalski odnosząc się do projektu reformy orzecznictwa o niepełnosprawności, zakładającego utworzenie jednolitego systemu, który zastąpi obecnie funkcjonujące zespoły powiatowe i wojewódzkie.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Dokument obejmuje nowelizacje przepisów wprowadzone w 2023 i w 2024 r., zawiera też aktualny formularz wniosku o refundację kosztów.
Wprowadzenie mobilnej legitymacji osoby niepełnosprawnej i wydłużenie do 3 miesięcy terminu ważności zaświadczeń lekarskich dołączanych do wniosku o wydanie orzeczenia to najważniejsze zmiany przewidziane projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych opublikowało wytyczne dla zespołów orzeczniczych w sprawie wydawania zaświadczeń o przedłużeniu orzeczenia o niepełnosprawności. Zmiany w sposobie postępowania wynikają z nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Władze Kalisza zdecydowały, że jeśli dostaną 137 mln zł z UE, to kupią m.in. aplikację mobilną ułatwiającą niewidomym podróżowanie autobusami miejskimi – poinformował PAP prezydent miasta Krystian Kinastowski.