Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki naboru do tegorocznej edycji programów „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osoby niepełnosprawnej”. Zgłosiło się do nich łącznie 1450 gmin i powiatów z 16 województw Polski.
Współczynnik aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ma wzrosnąć z 28,8 proc. w 2019 r. do 45 proc. w 2030 r. - zakłada przyjęta we wtorek przez rząd Strategia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2030.
Nie we wszystkich szkołach specjalnych proces kształcenia przebiega właściwie i nie wszędzie zapewnione są odpowiednie warunki do nauki – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Podkreśla przy tym, że wprowadzone kilka lat temu zmiany wygenerowały koszty dla samorządów.
Sposób obliczania zwrotu kosztów dowożenia dziecka niepełnosprawnego do szkoły nadal budzi wątpliwości rodziców. Gminy liczą tak, by było korzystnie dla budżetu – zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Wspieranie podmiotów zatrudnienia socjalnego, by mogły podnosić jakość swojej oferty dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – to główne założenie programu "Od wykluczenia do aktywizacji". Do 1 lutego trwa nabór ofert w konkursie w ramach tegorocznej edycji programu.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że od wtorku ruszy organizacja transportu dla osób z trudnościami w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień.