Odmowa przyjęcia do przedszkola dziecka z powodu niepełnosprawności, czy choroby przewlekłej, jest niezgodna z prawem - podkreśliła dyrektor Departamentu Edukacji Włączającej MEN Elżbieta Neroj. Zaapelowała, by zgłaszać do kuratoriów wszystkie takie przypadki.
Odpowiednie oznakowanie lokali, stoliki regulowane elektrycznie czy wyznaczenie nowych lokali bez barier architektonicznych – to tylko niektóre z działań, jakie podjął UM we Wrocławiu przygotowując się do nadchodzących wyborów prezydenckich i które RPO zaleca jako wzór dla innych samorządów.
Do końca marca 2025 roku szkoły i placówki oświatowe mają obowiązek opracować raport o stanie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zatwierdzony raport powinien zostać opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej danego podmiotu lub jego stronie internetowej, jeśli nie posiada BIP.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych opublikował informację o podziale środków dla samorządów powiatowych i wojewódzkich w 2025 roku. Ogółem do jednostek samorządu terytorialnego trafi w tym roku ponad 2,4 mld zł.
Powiaty zostaną zobligowanie do zapewnienia asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnościami. Usługę będą mogły wykonywać we własnym zakresie lub zlecić wybranemu podmiotowi – wynika z zapowiedzi projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami wpisanej do wykazu prac legislacyjnych rządu.
„Bez przedstawienia założeń, bez uchwalenia jakiejkolwiek ustawy w fiszce projektu znalazły się rozwiązania przesądzające” – ocenił przedstawiciel ZPP Grzegorz Kubalski odnosząc się do projektu reformy orzecznictwa o niepełnosprawności, zakładającego utworzenie jednolitego systemu, który zastąpi obecnie funkcjonujące zespoły powiatowe i wojewódzkie.