NIK negatywnie oceniła przestrzeganie przepisów o zasadach wynagradzania członków zarządu i rad nadzorczych w skontrolowanych przedsiębiorstwach energetyki cieplnej w woj. podlaskim. W prawie wszystkich skontrolowanych spółkach wynagrodzenia te były zawyżone - łącznie o prawie milion złotych.
Brak aktualnych planów wykorzystania zasobu gminnego, nierzetelne wykazy nieruchomości przeznaczonych do zbycia i wadliwa ewidencja – to najczęstsze nieprawidłowości w gospodarowaniu nieruchomościami przez gminy stwierdzone przez Najwyższą Izbę Kontroli. Zdaniem NIK zjawisko to wymaga wnikliwej kontroli w skali całego kraju.
Zdaniem NIK wprowadzone limity refundacji oraz mechanizm korygujący powodują, że dalszy rozwój funduszy sołeckich stoi pod znakiem zapytania. Zdaniem Izby konieczna jest zmiana przepisów i podwyższenie refundacji z budżetu państwa wydatków poniesionych w ramach funduszy.
Wsparcie w ramach pomocy społecznej udzielane było prawidłowo, wnioski były należycie weryfikowane - oceniła Najwyższa Izba Kontroli po sprawdzeniu działań wybranych ośrodków pomocy społecznej na Mazowszu. Nieprawidłowości jakie wytknęła NIK dotyczyły dokumentów strategicznych i procedur administracyjnych.
Problemy z bilansowaniem działalności po zakończeniu pandemii, niejasne zasady zatrudniania kadry kierowniczej, brak badań technicznych sprzętu medycznego, nieprzestrzeganie czasu pracy personelu i uchybienia w zatrudnianiu kadry medycznej – to tyko część wniosków z kontroli NIK dotyczącej funkcjonowania szpitali powiatowych w latach 2020-2022.
NIK negatywnie oceniła przestrzeganie przepisów o zasadach wynagradzania członków zarządu i rad nadzorczych w skontrolowanych spółkach komunalnych w woj. lubelskim. Izba krytycznie oceniła działalność burmistrza Lubartowa za nadzór właścicielski nad dwoma spółkami miejskimi.