Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości związane z przygotowaniem i wdrożeniem programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” nie wpłynęły negatywnie na wsparcie udzielane osobom z niepełnosprawnościami – stwierdziło MRPiPS. Dodało, że w 2024 r. rozpoczęło ujednolicanie zasad funkcjonowania centrów.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania administracji w zakresie ograniczania odpadów i recyklingu. Według kontrolerów zaniedbania w tym zakresie grożą nieosiągnięciem wymaganego 55 proc. poziomu recyklingu do 2025 r. i skutkują postępowaniem UE przeciwko Polsce.
Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” został nieprawidłowo i nierzetelnie przygotowany i wdrożony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Koszty Programu wyniosły ponad 270 mln zł, jednak z uwagi na brak przyjętych wskaźników jego skuteczność jest niemożliwa do zweryfikowania.
Nierzetelny i nieskuteczny nadzór nad działalnością samorządowych instytucji kultury oraz brak jasnych reguł w przyznawaniu im dotacji – to tylko niektóre z wniosków wysuniętych przez NIK po kontroli urzędów i zachodniopomorskich instytucji kultury. Zdaniem NIK w nietransparentny sposób samorządy przekazały instytucjom kultury niemal 18 mln zł.
W ponad połowie skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli spółek komunalnych negatywnie oceniono przestrzeganie przepisów o zasadach wynagradzania członków zarządu i rady nadzorczej. W większości przypadków uchybienia dotyczyły zawyżania wynagrodzeń.
„Skontrolowane inwestycje, które były finansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, nie były zrealizowane w sposób gospodarny i w pełni rzetelny, a także zgodny z obowiązującymi przepisami prawa oraz postanowieniami zawartych umów” – poinformowała NIK.