Wszystkie skontrolowane samorządy podejmowały działania mające ograniczyć ruch samochodowy w miastach. Ich działania nie zawsze były jednak systematyczne, ani oparte na kompleksowych planach – poinformowała NIK.
„Żadna skontrolowana przez NIK gmina nie zaplanowała i nie zorganizowała opieki nad zwierzętami bezdomnymi w sposób prawidłowy i rzetelny” – poinformowała NIK po przeprowadzeniu kontroli ws. zapobiegania bezdomności zwierząt domowych.
Mieszkańcom osiedli trzech skontrolowanych gmin nie w każdym przypadku zapewniono sprawny i bezpieczny dojazd do swoich domów. Wynikało to z faktu, że gminy nie wypełniły wszystkich obowiązków związanych z utrzymaniem dróg lub nierzetelnie je wykonywały – poinformowała NIK po przeprowadzonej kontroli w wybranych gminach w Wielkopolsce.
Podział środków był nietransparentny, nie zapewniono prawidłowej ewidencji dokumentacji związanej z przyznawaniem i rozliczaniem wsparcia finansowego - to główne wnioski NIK po kontroli ws. Funduszu Wsparcia Kultury. Pomoc w łącznej wysokości ponad 364 mln zł trafiła do 2111 podmiotów, w tym 144 samorządowych instytucji artystycznych.
W latach 2020-2023 dzieci nie otrzymywały w systemie edukacji dopasowanej do potrzeb pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej - wynika z kontroli NIK. W 2020 r. psychologa nie było w 62 proc. placówek oświatowych, a w 2023 r. - w 42 proc. Na przyjęcie do poradni psychologiczno-pedagogicznej trzeba było czekać nawet rok.
Nierzetelna weryfikacja arkuszy organizacyjnych i brak analiz pogarszających się wyników egzaminów ósmoklasisty to część nieprawidłowości, które Najwyższa Izba Kontroli wykryła podczas kontroli dotyczącej sprawowania przez miasta nadzoru nad szkołami publicznymi.