Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej trafił do sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Na podstawie ustawy ma powstać system obrony cywilnej chroniący ludność przed zagrożeniami. Rocznie rząd ma na to przeznaczać 0,3 proc. PKB.
Do 4 października br. potrwa rozpoczęty w środę nabór szkół podstawowych i ponadpodstawowych do drugiej edycji programu „Edukacja z wojskiem”. Zajęcia w placówkach będą odbywać się od 21 października do 13 grudnia br. – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.
W ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej znajdzie się m.in. plan masowej ewakuacji ludności oraz zapisy o stworzeniu bezpiecznej łączności rządowej - mówił w środę w Polsat News szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że rocznie m.in. na budowę schronów przeznaczone zostanie 5-6 mld złotych.
W sprawie projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej odbywają się dziś dodatkowe konsultacje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministra Finansów - poinformował w poniedziałek rzecznik szefa MSWiA oraz ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej nie jest legislacyjnie dopracowany i wymaga modyfikacji, zarówno merytorycznych, jak i legislacyjnych – pisze w analizie dla Forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego prof. Hubert Izdebski z SWPS.