Remonty schronów w pierwszej kolejności będą prowadzone na wschodzie, a przy szpitalach powstanie sieć lądowisk m.in. dla wojskowych śmigłowców - wynika z projektu Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, do którego dotarła PAP. Kupowane przez samorządy autobusy muszą umożliwiać przewóz rannych.
Około 50 proc. powstającego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności może być przeznaczone na finansowanie działań na poziomie jednostek samorządu terytorialnego - poinformował wiceminister Jan Szyszko podczas spotkania z podkarpackimi samorządowcami.
Prace nad poradnikiem bezpieczeństwa zawierającym informacje o tym, jak zachować się w czasie wojny i klęsk żywiołowych dobiegają końca - poinformował w czwartek szef MSWIA Tomasz Siemoniak. Podał, że najpierw zostanie przygotowana wersja elektroniczna; wersja papierowa przewidywana jest na jesień.
Ponad 200 starostów i prezydentów miast na prawach powiatu zostało już przeszkolonych z ochrony ludności i obrony cywilnej - przekazał prodziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności w Akademii Pożarniczej kpt. dr inż. Rafał Wróbel. W tym tygodniu w szkoleniach uczestniczy ponad 40 starostów.
Program Ochrony Ludności jest na ukończeniu i chcemy, aby na początku kwietnia został przedłożony Radzie Ministrów – mówił w piątek w Opolu szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że dokument jest konsultowany m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest za obowiązkowymi szkoleniami z zarządzania kryzysowego dla samorządowców. Dodał, że na ukończeniu są prace nad podręcznikiem wskazującym, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, który w tym roku ma trafić do każdego domu.