Chcemy spotkać się ze wszystkimi samorządami, bo wspólnie możemy cudować obronę cywilną. To wójt, burmistrz, prezydent ma ogromne wyzwania i zdania związane z budową tej infrastruktury i przygotowaniem oraz przeszkoleniem – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej podczas konferencji prasowej poświęconej ustawie o ochronie ludności i obrony cywilnej.
Międzynarodowe i krajowe regulacje prawne dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej, przygotowanie i planowanie oraz organizacja ochrony ludności i obrony cywilnej, kierowanie bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa – obejmuje zasadnicze szkolenie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przedstawiło MSWiA.
Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Izba wyższa w ubiegłym tygodniu wniosła do ustawy 22 zmiany, większość z nich ma charakter doprecyzowujący.
Każdy samorządowiec powinien przejść kurs z zarządzania kryzysowego i jest plan, by takie kursy były - podkreślał w środę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że zagrożone państwo broni się nie tylko siłą armii, ale również samorządów, instytucji i całej wspólnoty narodowej.
Sejm w piątek uchwalił wraz z poprawkami ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ustawa zakłada powstanie systemu ochrony ludności, który będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej trafił do sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Na podstawie ustawy ma powstać system obrony cywilnej chroniący ludność przed zagrożeniami. Rocznie rząd ma na to przeznaczać 0,3 proc. PKB.