Program Ochrony Ludności jest na ukończeniu i chcemy, aby na początku kwietnia został przedłożony Radzie Ministrów – mówił w piątek w Opolu szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że dokument jest konsultowany m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że jest za obowiązkowymi szkoleniami z zarządzania kryzysowego dla samorządowców. Dodał, że na ukończeniu są prace nad podręcznikiem wskazującym, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, który w tym roku ma trafić do każdego domu.
Trzecią edycję „Edukacji z wojskiem” planujemy zrealizować wiosną w tym roku szkolnym - poinformował PAP rzecznik prasowy MEN Piotr Otrębski. Przekazał, że niewykluczone są zmiany w programie zajęć, m.in. by położyć większy nacisk na ich wymiar praktyczny.
Do końca czerwca wszyscy samorządowcy z woj. warmińsko-mazurskiego przejdą obowiązkowe szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej - poinformował PAP wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król. Dodał, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone.
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ćwiczeń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Zgodnie z rozporządzeniem, ćwiczenia powinny być organizowane z udziałem rzeczywistych sił i środków lub w formie sztabowej.
Wójt, burmistrz, prezydent miasta w przypadku wystąpienia zagrożenia będzie miał obowiązek wdrożyć procesy związane z przygotowaniem do ewakuacji, w tym ustalić obszary, które w pierwszej kolejności zostaną objęte działaniami i ustalić liczbę mieszkańców przewidzianych do ewakuacji z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu realizacji działań w zakresie ewakuacji.