Prace nad poradnikiem bezpieczeństwa zawierającym informacje o tym, jak zachować się w czasie wojny i klęsk żywiołowych dobiegają końca - poinformował w czwartek szef MSWIA Tomasz Siemoniak. Podał, że najpierw zostanie przygotowana wersja elektroniczna; wersja papierowa przewidywana jest na jesień.
Ponad 200 starostów i prezydentów miast na prawach powiatu zostało już przeszkolonych z ochrony ludności i obrony cywilnej - przekazał prodziekan Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności w Akademii Pożarniczej kpt. dr inż. Rafał Wróbel. W tym tygodniu w szkoleniach uczestniczy ponad 40 starostów.
Co najmniej trzy litry wody na osobę dziennie i żywność o długim okresie przydatności do spożycia, a także apteczki, latarki i radioodbiorniki - to niektóre z elementów niezbędnego wyposażenia budowli ochronnych, które wyszczególniono w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Czyim zadaniem powinien być odłów i odstrzał dzików, które coraz częściej kolonizują tereny miejskie? Kto poniesie koszty usuwania padliny z dróg i wyrządzonych przez zwierzynę szkód? Komisja gospodarki komunalnej i środowiska ZMP pracuje nad stanowiskiem dla sejmowego zespołu pracującego nad przepisami dotyczącymi obecności dzikich zwierząt w miastach.
Prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich Tadeusz Truskolaski, poinformował w środę, że samorządy chcą rozszerzenia KPO o budownictwo mieszkaniowe. Żeby miasta mogły skorzystać ze środków KPO nie tylko w części pożyczkowej - dodał.
Program Ochrony Ludności jest na ukończeniu i chcemy, aby na początku kwietnia został przedłożony Radzie Ministrów – mówił w piątek w Opolu szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że dokument jest konsultowany m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.