Jeśli chodzi o wyposażenie w sprzęt, to faktycznie mamy bardzo wstępną propozycję w jaki sposób przygotować program ochrony ludności i obrony cywilnej – poinformował dyrektor departamentu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego MSWiA Dariusz Marczyński. W ramach tego programu przewidujemy różne formy doposażenia m.in. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Przewiduje ona, że połowa środków przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe będzie trafiała do Zarządu Głównego Związku OSP RP.
W projekcie ustawy budżetowej na OSP zaplanowano łącznie 112 mln zł – powiedział dyrektor departamentu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego MSWiA Dariusz Marczyński. Dodał, że dodatkowe środki jednostki będą mogły otrzymać po uchwaleniu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
Do 21 października br. jednostki OSP mogą składać wnioski o granty z Fundacji Orlen. Tegoroczna edycja programu ma nową nazwę „ORLEN. Jesteśmy Razem” i odbywa się w nowej formule - otrzymane środki będzie można przeznaczyć także na finansowanie szkoleń dla kierowców i ubezpieczenie sprzętu. Maksymalna kwota dofinansowania to 150 tys. złotych.
8 września br. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych ws. nowych zasad przyznawania rekompensat strażakom OSP. Do tekstu regulacji opublikowanego w Dzienniku Ustaw załączono nowy wzór wniosku o przyznanie rekompensaty.
Od 8 września rekompensata pieniężna będzie przysługiwała strażakom ochotniczych straży pożarnych jeśli do wypadku dojdzie podczas uczestniczenia w działaniach i akcjach ratowniczych oraz szkoleniach lub ćwiczeniach zaewidencjonowanych w Systemie Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej – zaproponowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.