Jeśli byśmy wypracowali model, że faktycznie gmina wprowadza do rejestru dane strażaka i ewentualnie zdejmuje go z rejestru, jesteśmy w stanie prowadzić ten rejestr również w ministerstwie – powiedział wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Chodzi o legitymacje dla strażaków ochotniczych straży pożarnych, które byłyby obsługiwane w aplikacji mObywatel.
„OSP o klimacie” to projekt skierowany do członkiń i członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Poza zdobyciem wiedzy o działaniach na rzecz klimatu, ochotnicy wzmocnią swoje umiejętności komunikacyjne.
211 jednostek straży pożarnej z całego kraju otrzymało dofinansowanie do zakupu sprzętu, wyposażenia, a także specjalistycznych szkoleń i pomocy psychologicznej w wyniku rozstrzygnięcia programu grantowego „ORLEN. Jesteśmy Razem”.
Od 5 grudnia połowa środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń społecznych z tytułu ubezpieczenia od ognia trafi bezpośrednio do Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – wynika z nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Jeśli chodzi o wyposażenie w sprzęt, to faktycznie mamy bardzo wstępną propozycję w jaki sposób przygotować program ochrony ludności i obrony cywilnej – poinformował dyrektor departamentu ochrony ludności i zarządzania kryzysowego MSWiA Dariusz Marczyński. W ramach tego programu przewidujemy różne formy doposażenia m.in. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Przewiduje ona, że połowa środków przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe będzie trafiała do Zarządu Głównego Związku OSP RP.