Odpowiedź na pytanie, czy OSP ma obowiązek posiadania adresu do eDoręczeń, zależy od określenia, czy w światle ustawy o doręczeniach elektronicznych jest ona podmiotem publicznym czy niepublicznym, treści jej statutu i zakresu finansowania przez podmioty publiczne – wynika z analizy opublikowanej przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Aktualne wyposażenie ochotniczych straży pożarnych, wyszkolenie strażaków oraz poziom zamożności gminy będą brane pod uwagę przy udzielaniu dofinansowania na zakup samochodów pożarniczych i sprzętu ratowniczego – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz. Do obliczania punktacji dla poszczególnych jednostek będzie służyła specjalna aplikacja.
Jeśli byśmy wypracowali model, że faktycznie gmina wprowadza do rejestru dane strażaka i ewentualnie zdejmuje go z rejestru, jesteśmy w stanie prowadzić ten rejestr również w ministerstwie – powiedział wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Chodzi o legitymacje dla strażaków ochotniczych straży pożarnych, które byłyby obsługiwane w aplikacji mObywatel.
„OSP o klimacie” to projekt skierowany do członkiń i członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Poza zdobyciem wiedzy o działaniach na rzecz klimatu, ochotnicy wzmocnią swoje umiejętności komunikacyjne.
211 jednostek straży pożarnej z całego kraju otrzymało dofinansowanie do zakupu sprzętu, wyposażenia, a także specjalistycznych szkoleń i pomocy psychologicznej w wyniku rozstrzygnięcia programu grantowego „ORLEN. Jesteśmy Razem”.
Od 5 grudnia połowa środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń społecznych z tytułu ubezpieczenia od ognia trafi bezpośrednio do Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – wynika z nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.