Wydawaniem legitymacji strażaków OSP i uprawnionych do świadczenia ratowniczego powinny zajmować się właściwe jednostki Państwowej Straży Pożarnej – wskazał Związek Powiatów Polskich. Według samorządowców gminy nie dysponują rejestrem aktualnych członków OSP, aby móc realizować to zadanie.
Właściwą receptą na zwiększenie efektywności wydatkowania środków finansowych przez gminy na rzecz OSP jest zaprzestanie finansowania „umarłych” OSP i skierowanie pieniędzy do tych OSP, które mają w gminie potencjał rozwojowy – wskazał dr Dariusz P. Kała, ekspert specjalizujący się w prawie ochrony przeciwpożarowej i ochotniczych straży pożarnych.
Nawet 10 tys. zł na zakup sprzętu i umundurowania bojowego mogą uzyskać jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Do podziału jest 10 mln zł.
Dofinansowanie Ochotniczych Straży Pożarnych w formie dotacji zamiast pokrywania wydatków bieżących z budżetu gminy pozwala na efektywniejsze wydatkowanie środków – wynika z wypowiedzi przewodniczącego Dolnośląskiego Forum Skarbników Pawła Twardowskiego. „Dotacja spowodowała, że strażacy zaczęli samodzielnie przyglądać się temu, na co wydają pieniądze” – wskazał.
Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Termin na złożenie dokumentów upływa 25 marca.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Dokument uwzględnia m.in. zmiany przepisów dotyczących przyznawania świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP, którzy osiągnęli wiek emerytalny.