Postulaty w zakresie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmian w obszarze składania oświadczeń majątkowych zasługują na poparcie – wskazał zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Zbigniew Stawicki w odpowiedzi na dezyderat sejmowej komisji ds. petycji w sprawie cyfryzacji oświadczeń majątkowych.
Nie ma podstaw prawnych do udostępniania w oświadczeniach majątkowych danych w zakresie szerszym niż wynikający z przepisów ustaw: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa – wskazał Urząd Ochrony Danych Osobowych. Według UODO, odpowiedzialny za przestrzeganie RODO w tym zakresie jest podmiot publikujący oświadczenia majątkowe w BIP.
Sejmowa Komisja do spraw Petycji zwróciła się do resortów finansów i cyfryzacji o zajęcie stanowiska w sprawie uproszczeń dotyczących składania oświadczeń majątkowych. Nowe przepisy miałyby umożliwić m.in. składanie oświadczeń w formie elektronicznej z wykorzystaniem platformy ePUAP.
KPRM poinformowała, że rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem zakładającym składanie oświadczeń majątkowych i ujawnianie odrębnego majątku małżonka przez osoby pełniące funkcje publiczne, m.in. przez wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz radnych.
Pod koniec kwietnia specjalna podkomisja zajmie się projektami Koalicji Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości dotyczącymi ujawniania majątków małżonków osób publicznych. Komisja zaproponuje Sejmowi wspólny projekt - mówił PAP szef podkomisji Artur Łącki (KO).
Do 29 lutego radni wszystkich szczebli samorządu terytorialnego oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mają czas na złożenie oświadczeń majątkowych na koniec kadencji.