Mowa nienawiści i dezinformacja są coraz częściej wykorzystywane w celach politycznych jako środki nasilające polaryzację społeczną - wynika z raportu Think Tanku Parlamentu Europejskiego. Eksperci zwrócili też uwagę na związek między modelem biznesowym mediów społecznościowych, a rozpowszechnianiem mowy nienawiści.
39 proc. Europejczyków nie jest świadomych swoich praw w sieci. Dlatego Komisja Europejska przedstawiła projekt deklaracji praw i zasad cyfrowych, którego celem jest zwiększenie wiedzy w tym zakresie i stworzenie nadrzędnych ram odniesienia dla transformacji cyfrowej - czytamy w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
Unijne finansowanie nie zawsze dociera do najbardziej zagrożonych grup i dzielnic miast. Powszechna dyskryminacja mniejszości etnicznych i rasowych powoduje, że środki finansowe nie trafiają do "niepopularnych" grup - wskazano w raporcie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
Partycypacyjne metody tworzenia polityki na poziomie lokalnym stają się coraz istotniejsze i są popierane zarówno w miastach europejskich, jak również na poziomie UE. Jednak niezależnie od tego trendu, metody partycypacyjne nie zawsze są prowadzone w sposób kompleksowy - podkreślono w raporcie Think Tanku PE.
Po wyborach europejskich z 2019 r. ok. 5 proc. europosłów należało do mniejszości etnicznych. Po odejściu europosłów z Wielkiej Brytanii w 2020 r. odsetek ten spadł do 4 proc. - poinformowało Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS).
Badanie Eurobarometru z 2019 r. wykazało, że zdaniem ponad połowy Europejczyków dyskryminacja na tle rasowym lub etnicznym jest w ich krajach powszechnym problemem. Między poszczególnymi państwami członkowskimi istnieją jednak znaczne różnice w tej kwestii - podało Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS).