Unia Europejska uznaje, że sytuacje kryzysowe nie są neutralne pod względem płci. Dlatego jeśli pomoc humanitarna dla Ukraińców ma być skuteczna i docierać do osób najbardziej potrzebujących, musi uwzględniać kwestie płci i wieku – wskazano w analizie Think Tanku Parlamentu Europejskiego.
W program budowy infrastruktury na MŚ 2022 w Katarze zaangażowanych jest ok. 1 mln pracowników-migrantów. UE z zadowoleniem przyjęła wprowadzone przez państwo zmiany prawne mające na celu poprawę sytuacji tych osób. Jednak jak wskazują organizacje praw człowieka, Katar musi podjąć dalsze kroki zapobiegające nadużyciom - czytamy w raporcie Think Tanku PE.
Eskalacja kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, w szczególności w Polsce - od tego, dodanego w ostatniej chwili, punktu rozpoczął w środę obrady Parlament Europejski. O sytuacji na granicy i jej kontekście międzynarodowym mówił, we wstępie do debaty, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Parlament Europejski przegłosował uchwałę dotyczącą aktualnej sytuacji w Afganistanie. W przyjętym dokumencie europosłowie wyrazili szczególną solidarność z obrońcami praw człowieka protestującymi przeciwko przejęciu władzy w tym kraju przez talibów oraz afgańskimi kobietami, dla których powinien zostać utworzony specjalny program wizowy.
Zarządzania migracją to jest chyba w tej chwili największy problem Unii Europejskiej - ocenia europosłanka Beata Kempa (EKR/Solidarna Polska). Jej zdaniem wśród proponowanych rozwiązań niepotrzebnie poruszane są jednak kwestie ideologiczne.
Unijne ramy legalnej migracji zachęciłyby do bardziej uporządkowanej migracji, przyciągnęłyby do Europy potrzebnych pracowników, osłabiły przemytników i handlarzy ludźmi oraz ułatwiły integrację - uznała Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego.