Komisja Europejska opublikowała w środę wytyczne dotyczące konkretnego stosowania tzw. mechanizmu warunkowości uzależniającego korzystanie z finansowania z budżetu UE od poszanowania zasad praworządności.
Europosłowie z Komisji Rozwoju Regionalnego zaapelowali podczas spotkania z komisarz Elisa Ferreirą o większą elastyczność w wykorzystywaniu funduszy spójności, uproszczenie procedur administracyjnych i zwiększenie wsparcia dla administracji lokalnych.
Jeszcze w tym roku chcemy przeznaczyć 1,6 mld euro na szybką, pocovidową reakcję w ramach narzędzia REACT EU – poinformował wiceszef MFiPR Waldemar Buda. Wyliczył, że na cele związane z ograniczeniem skutków pandemii Polska przeznaczyła do tej pory 15 mld zł unijnych funduszy.
Każdy samorząd, który wie, jaki projekt chciałby realizować, już w tej chwili może sprawdzić, czy będzie mógł uzyskać na to środki finansowe; już dzisiaj może zacząć przygotowywać dokumenty – zaznacza europoseł Krzysztof Hetman (PSL/EPL).
Pierwsze 500 mln euro Krajowego Planu Odbudowy, które trafią do przedsiębiorców, wdrożymy za pośrednictwem marszałków województw – poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Ocenił, że środki z KPO będą atrakcyjniejsze od znanych dotychczas funduszy unijnych.
Fundusze unijne pozwoliły na ochronę życia i zdrowia naszych podopiecznych w czasie pandemii – podkreśla dyrektor DPS w Krowicy Lasowej Patrycja Mulawa.