Sprawowanie funkcji członka obwodowej komisji wyborczej nie spowoduje braku prawa lub utraty przyznanego świadczenia – wynika z wyjaśnień ministerstwa rodziny i polityki społecznej. W niektórych przypadkach konieczne jednak będzie rozstrzygnięcie sprawy w sposób indywidualny.
Zasady ustalania ważności głosu w referendum i uprawnienia obserwatorów społecznych - to najważniejsze zmiany, które wprowadziła Państwowa Komisja Wyborcza w wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych w wyborach parlamentarnych i referendum 15 października 2023 r.
Po podwyżce diet dla członków obwodowych komisji wyborczych o ponad 70 proc., PKW nie znalazła uzasadnienia do dodatkowego ich zwiększenia w związku z referendum ogólnokrajowym – wyjaśniła Państwowa Komisja Wyborcza.
Wyceniając wysiłek członków komisji nie można pomijać tego, że będą oni wykonywać zarówno zadania związane z przeprowadzeniem referendum, jak i z przeprowadzeniem wyborów – wskazał zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zasady korzystania systemu teleinformatycznego Wsparcie Organów Wyborczych, sposób wydawania kart do głosowania w wyborach do Sejmu, Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym, warunki rejestrowania czynności komisji wyborczej – Państwowa Komisja Wyborcza określiła wytyczne dla obwodowych komisji wyborczych.
Do połowy września gminy otrzymają od wojewodów informację na temat zwrotu kosztów transportu osób niepełnosprawnych do lokali wyborczych – poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zadanie to będzie finansowane z budżetu państwa.