Nie później niż w przeddzień głosowania przewodniczący zwołuje posiedzenie komisji poświęcone organizacji jej pracy przed i w dniu głosowania – wskazano w wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych. Komisja, w terminie uzgodnionym z wójtem lub burmistrzem, ma też obowiązek sprawdzić, czy lokal wyborczy został odpowiednio przygotowany do głosowania.
W prawie 80 gminach Państwowa Komisja Wyborcza zakłada zwiększoną liczbę wyborców w wyborach na Prezydenta RP. Chodzi przede wszystkim o gminy turystyczne i uzdrowiskowe.
Państwowa Komisja wyborcza podjęła uchwałę w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczącą sporządzania protokołów. W dokumencie określono też sposób ujmowania w protokole informacji dotyczących mężów zaufania.
Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę w sprawie regulaminów okręgowych i obwodowych komisji wyborczych powołanych do przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument określa m.in. zasady współdziałania z właściwym wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta.
Państwowa Komisja Wyborcza określiła zadania gminnych koordynatorów ds. informatyki oraz gminnych zespołów informatycznych podczas wyborów Prezydenta RP. Do ich obowiązków będzie należał m.in. nadzór nad operatorami informatycznej obsługi obwodowych komisji wyborczych, w tym szkolenie oraz dystrybucja loginów i haseł.
W najbliższą niedzielę wybory uzupełniające do rady odbędą się w sześciu gminach w woj. śląskim, dwóch w woj. mazowieckim oraz po jednej w woj. warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i łódzkim. Ponadto ponowne wybory odbędą się w mazowieckim Brochowie - przekazała PKW.