Sejm w czwartek uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. Przyjęto też poprawki dotyczące rekompensaty ubytków w dochodach samorządów.
Część rozwojowa subwencji ogólnej nie stanowi właściwego mechanizmu wyrównywania strat z tytułu zmniejszenia się wydajności udziałów w PIT jako źródle dochodów, powodując przesunięcie środków z ludniejszych i bogatszych terenów na biedniejsze - oceniają Grzegorz Kubalski ze ZPP i Jan Maciej Czajkowski z ZMP w analizie dotyczącej zmian w systemie dochodów JST w wyniku Polskiego Ładu.
Związek Województw RP wnosi o rekompensatę ubytku dochodów własnych województw wynikającą z planowanej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem ZW RP w wyniku nowych przepisów samorządy stracą ponad 11 mld zł.
Dochody samorządów z PIT po I kwartale 2022 roku, w wyniku wprowadzenia gwarantowanego mechanizmu równych miesięcznych rat, były o około 573 mln zł większe niż gdyby obowiązywał system poprzedni – poinformowało Ministerstwo Finansów.
Rząd jest gotów rozmawiać z samorządami o systemowych rozwiązaniach związanych z ich udziałem w podatkach, także dochodowych, w których dzisiaj one nie partycypują - poinformował w środę wiceminister finansów Artur Soboń.
Pandemia spowodowała szkody w gospodarce, teraz negatywnie wpływa na nią dwucyfrowa inflacja, która będzie też obciążeniem dla samorządów - mówili we wtorek uczestnicy Local Trends - II Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie. Prezydenci miast, marszałkowie i burmistrzowie przez dwa dni dyskutowali z ekspertami, przedsiębiorcami, naukowcami oraz przedstawicielami rządu o wyzwaniach jakie wywołała pandemia i napływ uchodźców z Ukrainy.