Od nowego roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany dotyczą m.in. definicji budynku i budowli.
Inkasent jest uprawniony do pobraniu podatku najpóźniej w ostatnim dniu, w którym wpłata podatku powinna nastąpić – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu. Oznacza to, że inkasenci nie mogą pobierać zaległych zobowiązań, nie mają też prawa do wynagrodzenia z tego tytułu.
Czy w obliczu inwazji paczkomatów w polskich miastach, wsiach przewiduje się jakiejś formy opodatkowania tych obiektów? – pytał burmistrz Chodzieży Jacek Gursz podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Według samorządowca gminy powinny mieć korzyści z tytułu lokalizacji paczkomatów na ich terenie.
Od nowego roku podatkiem od nieruchomości zostaną objęte budowle biogazowni rolniczych związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie ich części budowlanych – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana na poselską interpelację.
O ponad 7 proc. będą niższe minimalne stawki podatku od środków transportowych w 2025 r. – wynika z obwieszczenie Ministerstwa Finansów.
Nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym. Budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych – powiedział PAP ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Rafał Kran.