Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy.
W czwartek, 24 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. To największa reforma w tej dziedzinie od 2003 roku. Większość przepisów wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Wejście w życie nowego prawa geologicznego, które wprowadza kategorię złoża strategicznego nie ograniczy władztwa planistycznego gmin; nie spowoduje też, że na terenach miast i wsi nie będzie możliwa zabudowa – przekonuje resort klimatu.
W czwartek sejmowe komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego odrzuciły zdecydowaną większość merytorycznych poprawek Senatu do projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Projektowana reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego nie niesie dla gmin ryzyka roszczeń z tytułu uchwalenia planów ogólnych gminy będących aktem prawa miejscowego - uważa wiceminister rozwoju Piotr Uściński. Jego zdaniem wyjątkiem mogą być sytuacje wprowadzenia planu ogólnego niezgodnego z prawem.
Wbrew doniesieniom prasowym nie jest prawdą, że nowe prawo wygasza moc wydanych już decyzji o warunkach zabudowy dla farm fotowoltaicznych - przekonuje resort rozwoju. W opublikowanym komunikacie MRiT podkreśla, że procedowany w parlamencie projekt noweli planowania przestrzennego sprzyja rozwojowi branży OZE.