Bez polityki spójności Unia Europejska byłaby gorsza niż dzisiaj. Stałaby się tworem pozbawionym terytorialnej, gospodarczej i społecznej jednorodności, co miałoby głęboki negatywny wpływ na funkcjonowanie jednolitego rynku – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (KR) Vasco Alves Cordeiro.
Jako bardzo niepokojący określił pomysł centralizacji unijnej polityki spójności marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl. Jego zdaniem to samorządy znają najlepiej lokalne potrzeby i w związku z tym potrafią najefektywniej wykorzystywać fundusze europejskie.
70-80 procent prawodawstwa unijnego jest realizowane w lokalnych samorządach. Dlatego tak ważne jest, żeby o tym, co i w jaki sposób będziemy realizować, mogłyby decydować lokalne społeczności – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska reagując na doniesienia o planach KE centralizacji unijnej polityki spójności.
Zdaniem marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika ewentualna centralizacja polityki spójności Unii Europejskiej przyniesie szkody samorządom - zmniejszy efektywność programów regionalnych oraz da władzom krajowym narzędzia do politycznego wykorzystywania unijnych środków.
Pomysł, żeby scentralizować politykę spójności na wzór krajowych planów odbudowy jest złym pomysłem; doprowadzi to do tego, że specyfika regionów i miast nie będzie brana pod uwagę - ocenił w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Zabieranie samorządom różnych szczebli wpływu na programy regionalne, na to, żebyśmy sami mogli tworzyć te programy, żebyśmy sami mogli je realizować, to moim zdaniem należy rozpatrywac w kategoriach zamachu na wolność samorządów w Europie – powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Jego zdaniem centralizacja się nie sprawdza.