Regiony wschodnie w UE, w tym te, które sąsiadują z Rosją czy Białorusią, powinny po 2027 r. mieć więcej pieniędzy na rozwój i preferencyjne kryteria korzystania z tych środków, aby zapobiegać negatywnym skutkom tego sąsiedztwa - uważają władze województwa podlaskiego i zabiegają o to w UE. Wcześniej podobne stanowisko przedstawił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.
Nie wpadnijmy w pułapkę zmniejszania budżetu istniejących polityk – Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności – aby zrobić miejsce dla nowych priorytetów lub nowych polityk – powiedział w czwartek przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro podczas debaty „Jak polityka spójności buduje silną Europę?”.
Stoimy przed wyborem pomiędzy Europą stagnacji lub Europą nadziei i odważnych zmian – przekonywała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas międzynarodowej konferencji „Rozwój po europejsku” w Krakowie.
Polityka spójności musi być zachowana i wzmacniana, a nowe priorytety UE związane z obronnością nie mogą być budowane jej kosztem - powiedział PAP prezydent Warszawy i członek Europejskiego Komitetu Regionów Rafał Trzaskowski.
Polityka spójności broni i umacnia demokrację we wszystkich państwach członkowskich - powiedział Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej Unii Metropolii Polskich. Prezydent Warszawy zaznaczył też, że finansowanie nowych celów Unii Europejskiej nie może odbywać się kosztem samorządów.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała PAP w Brukseli, że w przyszłym budżecie UE musi być równowaga pomiędzy KE a państwami UE, jeśli chodzi o decyzyjność inwestycyjną w polityce spójności. Opowiedziała się przeciwko "nieuzasadnionej przewadze KE" w tej kwestii.