Głos miast i regionów musi być bardziej słyszalny w Europie, a samorządy muszą być włączone w debatę o przyszłości polityki spójności – podkreśliła rozpoczynająca swoją pracę w Europejskim Komitecie Regionów prezydent Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Przekierowanie środków z polityki spójności na obronność byłoby katastrofalnym błędem. Europa potrzebuje obu – oświadczyła we wtorek przewodnicząca Europejskiego Komitetu Regionów (KR) Kata Tutto w reakcji na plan dozbrajania Europy zaprezentowany przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.
Urząd Zamówień Publicznych zaprasza do zgłaszania chęci udziału w jednodniowych szkoleniach online organizowanych w ramach projektu „Wsparcie beneficjentów polityki spójności w obszarze zamówień publicznych”.
Rozliczanie perspektywy 2021-2027 będzie o rok krótsze, dlatego środki z programów polityki spójności powinniśmy wydatkować sprawniej niż do tej pory – podkreślił wiceminister funduszy Jacek Karnowski na Konwencie Marszałków Województw RP w Krakowie.
Wsparcie rozwoju potencjału służb publicznych, m.in. rozwój systemów ratownictwa, w tym doposażenie służb ratowniczych przewidziane jest w programach polityki spójności – wskazał wiceminister funduszy Jacek Karnowski. Jak podał resort, w programach regionalnych obecnie dostępnych jest ponad 182 mln zł m.in. na zadania realizowane przez OSP.
Regiony wschodnie w UE, w tym te, które sąsiadują z Rosją czy Białorusią, powinny po 2027 r. mieć więcej pieniędzy na rozwój i preferencyjne kryteria korzystania z tych środków, aby zapobiegać negatywnym skutkom tego sąsiedztwa - uważają władze województwa podlaskiego i zabiegają o to w UE. Wcześniej podobne stanowisko przedstawił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.