Ponad 3 tys. szkół w całej Polsce nie miało zatrudnionego psychologa szkolnego – wynika z danych MEN. Największe problemy z obsadą tych stanowisk miały placówki w woj. mazowieckim.
W celu zapewnienia wysokiej jakości edukacji podjęliśmy prace nad przygotowaniem zmiany przepisów w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli w celu poszerzenia kręgu osób, które ukończą studia magisterskie na kierunku psychologia i posiadają przygotowanie do pracy z dziećmi i młodzieżą, a tym samym mogłyby zostać zatrudnione na stanowisku nauczyciela psychologa – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada ogłoszenie konkursu, w którym poradnie będą mogły otrzymać wsparcie finansowe w postaci grantów. „Kwota przeznaczona na realizację konkursu to 83,5 mln zł” – poinformował resort.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizuje bezpłatny webinar dla nauczycieli dotyczący wsparcia dzieci i młodzieży, którzy ucierpieli w powodzi. Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 września o godz. 19.30 i potrwa do godz. 21.00.
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło bezpłatną linię wsparcia telefonicznego dla nauczycieli, uczniów i rodziców ze szkół i placówek oświatowych z terenów dotkniętych lub zagrożonych powodzią.
W latach 2020-2023 dzieci nie otrzymywały w systemie edukacji dopasowanej do potrzeb pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej - wynika z kontroli NIK. W 2020 r. psychologa nie było w 62 proc. placówek oświatowych, a w 2023 r. - w 42 proc. Na przyjęcie do poradni psychologiczno-pedagogicznej trzeba było czekać nawet rok.