Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada ogłoszenie konkursu, w którym poradnie będą mogły otrzymać wsparcie finansowe w postaci grantów. „Kwota przeznaczona na realizację konkursu to 83,5 mln zł” – poinformował resort.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zorganizuje bezpłatny webinar dla nauczycieli dotyczący wsparcia dzieci i młodzieży, którzy ucierpieli w powodzi. Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 września o godz. 19.30 i potrwa do godz. 21.00.
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło bezpłatną linię wsparcia telefonicznego dla nauczycieli, uczniów i rodziców ze szkół i placówek oświatowych z terenów dotkniętych lub zagrożonych powodzią.
W latach 2020-2023 dzieci nie otrzymywały w systemie edukacji dopasowanej do potrzeb pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej - wynika z kontroli NIK. W 2020 r. psychologa nie było w 62 proc. placówek oświatowych, a w 2023 r. - w 42 proc. Na przyjęcie do poradni psychologiczno-pedagogicznej trzeba było czekać nawet rok.
Mamy jeszcze cały rok na to, by w każdej szkole, tak jak zapisano w ustawie, był psycholog - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Według niego liczba psychologów w szkołach rośnie, są też środki na ich zatrudnienie.
Ponad 550 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat cierpi na zaburzenia psychiczne. Ponad jedna trzecia uczniów otrzymuje w szkołach wsparcie psychologiczno-pedagogiczne - poinformowała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.