Do tej pory w przypadku przedszkoli pod uwagę były brane zmiany organizacyjne w przedszkolach, skutki podwyżek płac, ale tylko dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez JST oraz dzieci z niepełnosprawnościami. Jednak my, jako strona samorządowa chcielibyśmy, by co najmniej 80 proc. kosztów, jakie samorządy ponoszą na przedszkola było uwzględnionych w potrzebach oświatowych – mówi Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor departamentu oświaty i wychowania w urzędzie miasta Lublina.
Jako strona samorządowa KWRiST wyrażamy niezadowolenie z obecnych mechanizmów finansowania zadań oświatowych. Oczekujemy rzetelnych wyliczeń finansowych potrzeb oświatowych. Konieczne jest wprowadzenie zmian zapewniających efektywność wydatkowania środków publicznych w zakresie oświaty – niniejszy dokument ukazuje niektóre z możliwych do wprowadzenia zmian – poinformowała strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Przewodniczący zarządu Związku Gmin Wiejskich RP zwrócił się do ministry edukacji Barbary Nowackiej o dokonanie pilnej korekty zaniżonych potrzeb oświatowych. „Prosimy o wyjaśnienia i szybką interwencję” – zaznaczył Stanisław Jastrzębski.
Związek Powiatów Polskich negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia MEN w sprawie podziału łącznej kwoty potrzeb oświatowych między JST w roku 2025. Największe wątpliwości powiatów budzi wprowadzenie wag na uczniów i słuchaczy z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub autyzmem.