Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zostanie wkrótce przekazany do dalszych prac legislacyjnych – poinformowało MRPiPS w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP. Chodzi o przepisy wprowadzające wyższe stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.
Obowiązek posiadania strategii rozwoju kultury przez samorządy, zapisy w umowie dyrektorskiej określające wysokość dotacji i jej waloryzację, „trzynastki” i wyższe odprawy dla pracowników instytucji kultury – zaproponowało Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. Rekomendacje dotyczące zmiany przepisów zostały złożone w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przeciętne wynagrodzenie w 2024 r. w administracji samorządu terytorialnego wyniosło 8518,16 zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny. W powiatach zarabia się średnio o prawie 600 zł mniej.
Do 30 czerwca ogłosimy zasady i warunki, na których działać będzie program pilotażowy, a w kolejnych miesiącach będziemy przeprowadzać nabór tak, żeby wszystkie zainteresowane podmioty mogły od nowego roku już praktycznie wprowadzać krótszy czas pracy w swoich organizacjach – powiedziała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W pilotażu będą mogły wziąć udział m.in. jednostki samorządu terytorialnego.
Kwestia sfinansowania ewentualnych podwyżek wynagrodzeń dla pracowników samorządowych pozostaje we właściwości organów samorządu – wskazał wiceminister finansów Jurand Drop. Według resortu, nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wprowadziła stabilny system finansowania samorządów.
Możliwości dowolnego kształtowania odpisu podstawowego na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dotyczą wyłącznie przedsiębiorców, a nie pracodawców tzw. budżetowych – wynika z odpowiedzi ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk w sprawie zwiększenia odpisu na ZFŚS przez pracodawców samorządowych.