Włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług – wynika ze stanowiska Związku Miast Polskich. Według samorządowców obecne rozwiązania są krzywdzące dla części pracowników.
Wzrost o 3132 zł minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w najwyższej kategorii zaszeregowania zaproponował Związek Powiatów Polskich w opinii do projektu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Powiaty chcą też wprowadzenia mechanizmu uzależniającego waloryzację wynagrodzeń od wzrostu płacy minimalnej.
Z wpływów pochodzących z udostępniania map i innych danych z ewidencji nie można finansować wynagrodzeń pracowników wydziału geodezji, którzy w ramach swoich obowiązków wykonują zadania związane z weryfikacją wyników zgłoszonych prac geodezyjnych – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.
„Postulujemy przeniesienie finansowania wszystkich pracowników samorządów na budżet państwa” – wskazano w apelu Związkowej Alternatywy. Związkowcy chcą, by jeszcze w tym roku płace w samorządach wzrosły o 20 proc.
Rozwiązanie, które sankcjonuje, iż nie tylko organ wykonawczy decyduje o zatrudnieniu zapewnia osobie pełniącej funkcję skarbnika większą niezależność – wskazał wiceszef MSWiA Tomasz Szymański w odpowiedzi na interpelację w sprawie zmiany trybu zatrudniania skarbników z powołania na umowę o pracę.
Gmina nie ponosi bezpośrednio dodatkowych wydatków w związku z realizacją przez urzędników zadań finansowanych z funduszu sołeckiego, nie można zatem kwalifikować stałych wynagrodzeń pracowników jako wydatków na realizację wniosków sołectw – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.