W 2023 r. w Polsce wytworzono 13,4 mln ton odpadów komunalnych, z czego połowa z nich poddana została procesowi odzysku - podał GUS.
Obecnie i do dnia 31 grudnia 2026 można zaliczać odpady ulegające biodegradacji oraz odpady kuchenne ulegające biodegradacji do odpadów poddanych recyklingowi, o ile zostały poddane obróbce tlenowej lub beztlenowej i spełniają warunki określone w rozporządzeniu, nawet jeżeli nie zostały zebrane selektywnie – przypomniał wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba w odpowiedzi na poselską interpelację.
Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję w wysokości ponad 70 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020 w rozwój technologii recyklingu baterii litowo-jonowych na Śląsku.
Celem resortu klimatu i środowiska jest uchwalenie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce jeszcze w 2022 r. - przekazał dyrektor z MKiŚ Robert Chciuk. Dodał, że kończą się analizy ws. ewentualnego rozszerzenia systemu zbiórki o kolejne dwie frakcje. Obecnie projekt zakłada tylko plastik i szkło.
Resort klimatu i środowiska analizuje rozszerzenie planowanego systemu kaucyjnego o jednorazowe szklane butelki i puszki metalowe - przekazał wiceszef MKiŚ Jacek Ozdoba. Na razie resort proponuje kaucję na opakowania szklane wielorazowego użytku i butelki plastikowe.
Senat w środę zaproponował kilka poprawek do noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dzięki niej samorządy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów, a nie do wszystkich wytworzonych.