Zniesienie ograniczenia kadencyjności wójtów burmistrzów i prezydentów miast, umożliwienie zatwierdzania przez rady gminy taryf na wodę i ścieki oraz o przywrócenie regulacji wiążącej wysokość opłaty za usługi z zakresu gospodarki komunalnej z faktycznie ponoszonymi kosztami to część postulatów zawartych w projekcie zmian przepisów złożonym przez stronę samorządową do MSWiA. W sumie proponowane regulacje mają dotyczyć 36 obszarów legislacyjnych.
Postanowiliśmy, że gdy uporamy się z pracą nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, to będzie czas na pracę na ustawą, która skoryguje różne kwestie, które samorządowcom leżą na sercu – powiedział Szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Otrzymałem ten projekt i ruszamy do pracy – dodał. Nowe przepisy będą dotyczyły m.in. kompetencji samorządów w zakresie komunikacji publicznej, funduszy ochrony środowiska czy zasad urządzania lasów.
Jak wykazują najnowsze badania, coraz więcej kobiet angażuje się w politykę samorządową. Z analizy przeprowadzonej przez Instytut Spraw Publicznych wynika m.in., że w Polsce liczba prezydentek miast zwiększyła się blisko dwukrotnie w ciągu ostatnich 14 lat.
Zamiast kolejnych świadczeń pieniężnych w polityce społecznej rząd powinien przekierować środki budżetowe między innymi na znaczny wzrost pensji pracowników sfery budżetowej i samorządowej – wskazała Alternatywa Związkowa. Związkowcy chcą dla urzędników co najmniej 50 proc. podwyżki.
Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy w tym roku na rozwój kompetencji cyfrowych środki, idące w setki milionów złotych - poinformował we wtorek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Pieniądze mają trafić m.in. do szkół i samorządów.
Rośnie intensywność współpracy pomiędzy samorządami mierzona liczbą zawieranych porozumień, a także tworzonych stowarzyszeń czy związków – wynika z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. Liderem współpracy jest Metropolia Poznań. Regres panuje w miejskich obszarach funkcjonalnych Szczecina, Krakowa i Wrocławia.