Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zdecydował się na interwencję w sprawie dokładnego określania przez organ prowadzący lub dyrektorów bezpłatnych godzin w przedszkolach publicznych. W jego ocenie „może to prowadzić do naruszenia prawa do nauki w sposób istotny”.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich wnioskuje o to, by organ gminy był zobowiązany do informowania obywatela, że jego dowód osobisty został unieważniony w związku ze zmianami w rejestrze PESEL dokonanymi z urzędu. Zdaniem Adama Krzywonia taka regulacja powinna znaleźć się w projekcie rozporządzenia MSWiA.
Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienia do czterech włodarzy samorządów. Wyraził w nich swoje wątpliwości co do niektórych zapisów Samorządowych Kart Praw Rodzin i zgodności uchwał rad z prawem, w tym z konstytucyjnym zakazem dyskryminacji.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra cyfryzacji o przygotowanie projektu ustawy, która regulowałaby zasady prowadzenia kont instytucji publicznych w serwisach społecznościowych. Obecnie instytucje, w tym urzędy administracji publicznej, działają w mediach społecznościowych na zasadach ustanowionych na potrzeby podmiotów prywatnych.