Oczekujemy transparentnego podziału środków według jednakowych zasad, niewzbudzających wątpliwości co do rzeczywistej wysokości wnioskowanych i przyznawanych kwot – napisał Andrzej Płonka. Prezes zarządu ZPP domaga się wyjaśnień w sprawie niejednolitego sposobu przyznawania samorządom kwot rezerwy oświatowej subwencji ogólnej przeznaczonych na usuwanie skutków powodzi w szkołach.
W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają intensywne prace nad założeniami zmian ustawowych, mających wpływ na kształt sieci publicznych szkół, w tym zmian dotyczących łączenia szkół w zespoły oraz tworzenia szkół filialnych – zapewnił wiceminister edukacji Henryk Kiepura. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że zmiany są potrzebne a decyzje muszą leżeć w gestii organu prowadzącego.
Dopłat rządowych do usług turystycznych w formie vouchera dla przedsiębiorców z tej branży chcą samorządy z Kotliny Kłodzkiej i Opolszczyzny. Spadek ruchu turystycznego wynosi tam około 50 proc., również na terenach, które nie ucierpiały w powodzi.
Kontrola przeprowadzona przez pracowników biura Rzecznika Praw Obywatelskich wykazała, że jedynie 14 proc. sprawdzonych lokali wyborczych spełnia wymogi dotyczące dostępności. W związku z tym rzecznik zwrócił się z apelem do samorządów.
Burmistrz Dębicy a także starostowie powiatów łańcuckiego i dębickiego odnieśli się do uwag, które Rzecznik Praw Obywatelskich przesłał w związku z Samorządowymi Kartami Praw Rodzin. Włodarze zapowiadają rozważenie wypracowania optymalnych zapisów a nawet zmiany uchwały.
Wybory samorządowe i zmiana ustawy o dochodach JST to zdaniem korporacji samorządowych najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Serwis Samorządowy PAP zapytał organizacje o sukcesy i porażki w 2024 r. a także o plany na nadchodzący rok.