Program Ochrony Ludności jest na ukończeniu i chcemy, aby na początku kwietnia został przedłożony Radzie Ministrów – mówił w piątek w Opolu szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że dokument jest konsultowany m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Określa on warunki przyznawania zasiłku losowego na cele edukacyjne oraz organizowania zajęć terapeutyczno-edukacyjnych dla dzieci i uczniów z terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodzią. Realizacją zadań będą miały zająć się samorządy.
Nowe przepisy dopuszczałyby możliwość wydawania przez samorządy lokalne biuletynów informacyjnych, ale bez prowadzenia w nich działalności komercyjnych i umieszczania reklam- powiedział w poniedziałek wiceminister kultury Maciej Wróbel.
Do końca czerwca wszyscy samorządowcy z woj. warmińsko-mazurskiego przejdą obowiązkowe szkolenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej - poinformował PAP wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król. Dodał, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone.
Przygotowywana regulacja przedmiotowej materii ma wyjść naprzeciw również postulatom samorządów. Rozważane jest wprowadzenie m.in. stref, w których najem krótkoterminowy będzie ograniczony lub zakazany, w zależności od decyzji (uchwały) rady gminy w przedmiotowym zakresie – zapowiedział Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki.
Oczekujemy transparentnego podziału środków według jednakowych zasad, niewzbudzających wątpliwości co do rzeczywistej wysokości wnioskowanych i przyznawanych kwot – napisał Andrzej Płonka. Prezes zarządu ZPP domaga się wyjaśnień w sprawie niejednolitego sposobu przyznawania samorządom kwot rezerwy oświatowej subwencji ogólnej przeznaczonych na usuwanie skutków powodzi w szkołach.