90 proc. skarbników zarabia miesięcznie od 7 tys. do 15 tys. zł brutto – wynika z badania przeprowadzonego wśród 557 skarbników jednostek samorządu terytorialnego. Co piąty ankietowany rozważa zmianę pracy i przejście do sektora prywatnego.
Jeżeli chcemy budować silny i normalny samorząd to nie należy mu odbierać kompetencji i dochodów; samorządy powinny naciskać na zmiany, które są konieczne – mówił senator Zygmunt Frankiewicz podczas VI Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
Częstotliwość sprawozdań jest niewyobrażalna; żyjemy od sprawozdania do sprawozdania; klasyfikacja budżetowa wymknęła się spod kontroli, a system informatyczny Besti@ to kiepski edytor tekstu – to niektóre z opinii samorządowych skarbników na temat tego, co im przeszkadza w pracy.
„Podstawowym założeniem reformy dochodów JST jest odejście od nieprzewidywalności finansów publicznych; dochody samorządów będą uniezależnione od wszelkich zmian podatkowych, w tym związanych z kwotą wolną od podatku” – mówiła wiceminister finansów Hanna Majszczyk podczas VI Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
Podwyższenie subwencji oświatowej do 3% PKB, przyznanie samorządom udziału w PIT ryczałtowym, podwyższenie udziałów JST w PIT i zmiany w Janosikowym - to zdaniem skarbników największych miast niezbędne działania, które powinny zostać pilnie zrealizowane, aby uzdrowić system finansów samorządowych.
Od tego roku mam powiedzenie, że już nie jestem skarbnikiem, który zarządza budżetem, ale skarbnikiem, który zarządza biedą - powiedziała skarbnik powiatu średzkiego Elżbieta Czarnota podczas Forum Miasteczek Polskich.