W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2025 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Regulacja m.in. dostosowuje zasady sporządzania przez JST sprawozdań do nowej ustawy z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Uchwała rady gminy w sprawie odwołania skarbnika, podjęta bez wniosku wójta, niezgodnie z jego wnioskiem lub z własnej inicjatywy rady, jest dotknięta wadą powodującą jej nieważność – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Wymóg dotyczący wniosku ma chronić wójta przed podejmowaniem przez radę decyzji wbrew jego woli.
90 proc. skarbników zarabia miesięcznie od 7 tys. do 15 tys. zł brutto – wynika z badania przeprowadzonego wśród 557 skarbników jednostek samorządu terytorialnego. Co piąty ankietowany rozważa zmianę pracy i przejście do sektora prywatnego.
Jeżeli chcemy budować silny i normalny samorząd to nie należy mu odbierać kompetencji i dochodów; samorządy powinny naciskać na zmiany, które są konieczne – mówił senator Zygmunt Frankiewicz podczas VI Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
Częstotliwość sprawozdań jest niewyobrażalna; żyjemy od sprawozdania do sprawozdania; klasyfikacja budżetowa wymknęła się spod kontroli, a system informatyczny Besti@ to kiepski edytor tekstu – to niektóre z opinii samorządowych skarbników na temat tego, co im przeszkadza w pracy.
„Podstawowym założeniem reformy dochodów JST jest odejście od nieprzewidywalności finansów publicznych; dochody samorządów będą uniezależnione od wszelkich zmian podatkowych, w tym związanych z kwotą wolną od podatku” – mówiła wiceminister finansów Hanna Majszczyk podczas VI Krajowego Kongresu Forów Skarbników.