Wprowadzenie obligatoryjnego dodatku specjalnego, ustanowienie mechanizmu waloryzacji płac oraz ustalenie minimalnego poziomu wynagrodzenia analogicznie jak w przypadku pozostałych grup pracowników samorządowych to główne postulaty dotyczące wynagradzania skarbników, o których rozmawiano podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
Jeżeli narzuca się nam wynagrodzenia nauczycieli, na które nie dostajemy żadnego finansowania i na które nie mamy żadnego wpływu, to powinniśmy dostać na nie pieniądze – mówiła Aneta Lipowiecka, skarbniczka gminy Proszowice podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
Rozwiązanie, które sankcjonuje, iż nie tylko organ wykonawczy decyduje o zatrudnieniu zapewnia osobie pełniącej funkcję skarbnika większą niezależność – wskazał wiceszef MSWiA Tomasz Szymański w odpowiedzi na interpelację w sprawie zmiany trybu zatrudniania skarbników z powołania na umowę o pracę.
Już 11 marca 2025 roku rozpocznie się jedno z najważniejszych wydarzeń dla środowiska skarbników jednostek samorządu terytorialnego – VII Krajowy Kongres Forów Skarbników. Dwa dni Kongresu to świetna okazja do zgłębienia kluczowych zagadnień związanych z finansami JST, wymiany doświadczeń oraz wypracowania rozwiązań, które mogą usprawnić zarządzanie budżetami samorządowymi. Podczas dwóch dni intensywnych debat i paneli dyskusyjnych uczestnicy pochylą się nad najbardziej palącymi wyzwaniami finansowymi, które kształtują codzienność samorządów w całym kraju.
Średnio o około 700 zł mają wzrosnąć maksymalne stawki wynagrodzeń na stanowiskach pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw. Najniższa kwota podwyżki zaproponowanej przez MRPiPS w tej grupie pracowników wynosi 480 zł.
Krajowa Rada Forów Skarbników (KRFS) postuluje zmianę przepisów dotyczących wynagradzania skarbników JST, w tym rezygnację z określania maksymalnego poziomu ich zarobków, dwukrotne wydłużenie przysługującej im ochrony przedemerytalnej oraz zmiany w sposobie zwalniania ich przez rady i sejmiki.