W Sejmie rozpoczął pracę Parlamentarny Zespół ds. Jednostek Pomocniczych Gmin. Będzie się on zajmował propozycjami zmian w ustawie o samorządzie gminnym, m.in. możliwością wydawania uchwał przez jednostki pomocnicze oraz wprowadzeniem obowiązku ich powoływania w gminach powyżej 50 tys. mieszkańców.
Nie ma podstaw prawnych do ustanowienia herbu zarówno dla jednostki pomocniczej jak i pojedynczych miejscowości położonych na terenie gminy – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort nie prowadzi też żadnych prac nad zmianą obowiązujących przepisów.
Rada gminy, uchwalając statut sołectwa, nie może zobowiązać sołtysa do udziału w sesjach. Uczestnictwo sołtysa w pracach rady gminy stanowi jedynie uprawnienie sołtysa, z którego nie musi on korzystać – wskazał w uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi nie wyklucza możliwości wydatkowania środków z funduszu społecznego np. na paczki okolicznościowe dla dzieci. W planowaniu tego rodzaju wydatków należy wziąć pod uwagę lokalne tradycje społeczno-kulturowe i sporządzić odpowiednią uchwałę zebrania wiejskiego.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie nie widzi przeszkód, by środki z funduszu sołeckiego przeznaczyć na wyjazd mieszkańców do teatru. Warunkiem jest m.in. zapewnienie możliwości zgłaszania się wszystkim mieszkańcom sołectwa.
Sfinansowanie spłaty pożyczki ze środków funduszu sołeckiego byłoby działaniem nieprawidłowym, naruszającym przepisy ustawy o finansach publicznych – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.