Przedstawiciele samorządów wiejskich województwa podlaskiego zwracają się z prośbą o zaniechanie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim poprzez ustanowienie obligatoryjnego funduszu sołeckiego i zwiększenie uprawnień sołtysów – napisano w stanowisku Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
W Sejmie rozpoczęły się prace nad ustanowieniem obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Proponowane przepisy zakładają też wprowadzenie obowiązku wypłacania sołtysom diet z budżetu gminy. Według przedstawicieli korporacji samorządowych zmiany w tym zakresie mogą osłabić gminy i wymagają szerokiej konsultacji.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. W dokumencie uwzględniono m.in. zmiany przepisów dotyczących okresu pełnienia funkcji uprawniającego do przyznania sołtysom dodatku do emerytury.
Olsztyński sąd rejonowy wymierzył 3 tys. zł grzywny sołtysowi spod Olsztyna, który w niewłaściwy sposób traktował swojego psa. Zwierzę było wychudzone, zarobaczone, miało rany na grzbiecie i skołtunioną sierść. Sąd zdecydował, że sołtys nie odzyska psa.
Wprowadzenie obowiązkowych testów m.in. z etyki, kultury osobistej i znajomości języka polskiego dla radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaproponowano w petycji, która wpłynęła do Senatu.
Wniosek o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej się o nie ubiegały w KRUS, ale otrzymały decyzję odmowną np. z uwagi na pełnienie funkcji sołtysa przez okres krótszy niż wymagane dotychczas 8 lat – wynika z informacji przekazanej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.