Objęcie strażników gminnych, którzy są pracownikami samorządowymi przepisami ustawy o emeryturach funkcjonariuszy służb mundurowych "nie wydaje się możliwe" – poinformował wiceminister MSWiA Czesław Mroczek.
Umożliwienie działania straży na terenie innej gminy, zniesienie wymogu ukończenia 21 lat do podjęcia służby w charakterze strażnika oraz uznanie pracy strażnika jako pracy o szczególnym charakterze - to niektóre ze zmian zaproponowanych w ustawie o strażach miejskich i gminnych. Na środowym posiedzeniu KWRiST omówiono najważniejsze rozwiązania, jakie znajdą się w nowych przepisach.
Postulaty i opinie strony samorządowej będą stanowić punkt wyjścia do dalszych rozważań nad zmianami prawnymi i organizacyjnymi związanymi z funkcjonowaniem straży gminnych i miejskich – wskazał w odpowiedzi na interpelację wiceszef MSWiA Tomasz Szymański. Analizowana jest m.in. kwestia uprawnień emerytalnych strażników.
Szczególny charakter pracy i służby w Strażach Miejskich i Gminnych wymaga stworzenia dla funkcjonariuszy i pracowników tych formacji ochrony emerytalnej adekwatnej do charakteru realizowanych obowiązków służbowych – wskazała Unia Metropolii Polskich. Samorządowcy chcą, by strażnicy miejscy i gminni zostali objęci przepisami o emeryturach pomostowych.
Bez samorządu nie ma obrony państwa polskiego. Wasza rola jest w tym kluczowa - mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji „Straże Gminne i Miejskie jako element w systemie bezpieczeństwa Państwa”. Poinformował też o gotowości wojska do przeszkolenia straży gminnych i miejskich.
Ustawowe zadania straży miejskiej, polegające na ochronie porządku publicznego oraz obiektów komunalnych nie stanowią pracy o charakterze dodatkowym ani zwiększonym w rozumieniu przepisów prawa – wynika z wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Według Izby za tego rodzaju zadania dodatek specjalny nie przysługuje.