Umożliwienie działania straży na terenie innej gminy, zniesienie wymogu ukończenia 21 lat do podjęcia służby w charakterze strażnika oraz uznanie pracy strażnika jako pracy o szczególnym charakterze - to niektóre ze zmian zaproponowanych w ustawie o strażach miejskich i gminnych. Na środowym posiedzeniu KWRiST omówiono najważniejsze rozwiązania, jakie znajdą się w nowych przepisach.
Postulaty i opinie strony samorządowej będą stanowić punkt wyjścia do dalszych rozważań nad zmianami prawnymi i organizacyjnymi związanymi z funkcjonowaniem straży gminnych i miejskich – wskazał w odpowiedzi na interpelację wiceszef MSWiA Tomasz Szymański. Analizowana jest m.in. kwestia uprawnień emerytalnych strażników.
Szczególny charakter pracy i służby w Strażach Miejskich i Gminnych wymaga stworzenia dla funkcjonariuszy i pracowników tych formacji ochrony emerytalnej adekwatnej do charakteru realizowanych obowiązków służbowych – wskazała Unia Metropolii Polskich. Samorządowcy chcą, by strażnicy miejscy i gminni zostali objęci przepisami o emeryturach pomostowych.
Bez samorządu nie ma obrony państwa polskiego. Wasza rola jest w tym kluczowa - mówił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji „Straże Gminne i Miejskie jako element w systemie bezpieczeństwa Państwa”. Poinformował też o gotowości wojska do przeszkolenia straży gminnych i miejskich.
Ustawowe zadania straży miejskiej, polegające na ochronie porządku publicznego oraz obiektów komunalnych nie stanowią pracy o charakterze dodatkowym ani zwiększonym w rozumieniu przepisów prawa – wynika z wystąpienia pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Według Izby za tego rodzaju zadania dodatek specjalny nie przysługuje.
Wydaje się, że nowe przepisy są bardzo potrzebne, bo policja rzadko kiedy ma czas, aby zająć się stałym nadzorem nad ruchem pojazdów takich jak rowery, hulajnogi elektryczne i UTO - powiedziała PAP kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Maria Dąbrowska-Loranc.