Elastyczne przekształcanie oddziałów i łączenie szpitali przez samorządy zakłada projekt reformy szpitalnictwa przyjęty we wtorek przez rząd - podało Ministerstwo Zdrowia. MZ zrezygnowało z usunięcia przepisów o wykonywaniu zawodu w trybie uproszczonym przez lekarzy spoza UE.
14 rodzajów diet z dziewięcioma wariantami modyfikacji przewiduje skierowany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia ws. standardów żywienia pacjentów szpitali. Posiłki mają być dostosowywane do ich potrzeb zdrowotnych, ale również do przekonań światopoglądowych takich jak np. wegetarianizmem.
„Znaczna część szpitali powiatowych działa w warunkach trwałej nierentowności i wysokiego zadłużenia - wynika z raportu przygotowanego przez Związek Powiatów Polskich. Zdaniem samorządów konieczne są pilne działania systemowe.
Projekt reformujący szpitalnictwo zakłada pakiety pomocowe i plany naprawcze dla zadłużonych szpitali - poinformował we wtorek w Sejmie wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. Dodał, że o ewentualnym zamknięciu oddziału będzie decydował samorząd.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła w czwartek, że nie wyobraża sobie zamknięcia jakiegokolwiek szpitala powiatowego. Każdy szpital musi zostać - powiedziała szefowa MZ podczas spotkania z dyrektorami szpitali powiatowych.
Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związek Powiatów Polskich zaapelowały do premiera Donalda Tuska o zapewnienie środków na lipcowe podwyżki w ochronie zdrowia. Brak pełnego finansowania oznacza realne zagrożenie dla ich płynności finansowej szpitali - napisali.