Zdający z ADHD podczas egzaminu maturalnego może skorzystać z dostosowania warunków egzaminu, zgodnie z art. 44zzr ust. 17 ustawy o systemie oświaty, na podstawie odpowiednich dokumentów, w sposób lub sposoby wskazane przez radę pedagogiczną i uzgodnione z właściwą okręgową komisją egzaminacyjną – poinformowała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
Resort edukacji zapowiada zmiany dotyczące oceniania w odniesieniu do pełnoletnich uczniów. Zgodnie z projektem nowych przepisów, to pełnoletni uczeń będzie podejmować decyzję co do tego, czy rodzic będzie informowany o jego stopniach czy nie.
Zmiany w przepisach dotyczących frekwencji uczniów i usprawiedliwiania ich nieobecności to jeden z punktów zaproponowanych w nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe. Zgodnie z projektem ustawy za niespełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego lub szkolnego będzie uznawana nieusprawiedliwiona obecność na co najmniej 50% dni zajęć w okresie jednego miesiąca, albo na co najmniej 25% dni zajęć w okresie całego roku szkolnego.
Konieczność systemowego uregulowania stanowiska asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, podjęcie działań antydyskryminacyjnych w szkołach czy zapewnienie lepszej dostępności architektonicznej – to tylko niektóre rekomendacje przekazane przez Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie koniecznych działań dla uczniów z niepełnosprawnościami.
Przepisy prawa nie określają, w jaki sposób ma zostać zapewniony rodzicom bezpłatny wgląd do dziennika elektronicznego. Należy przyjąć, że udostępnienie rodzicowi chociaż jednego kanału bezpłatnego dostępu do dziennika elektronicznego, czy to na urządzeniu stacjonarnym, czy też na urządzeniu przenośnym z dostępem do Internetu stanowi realizację obowiązku wynikającego z przepisów prawa – poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wyjaśnienie problemu braków w zaopatrzeniu w podręczniki i inne materiały edukacyjne dla mniejszości narodowych i etnicznych. „Obecny system ich wydawania nie stwarza dogodnych warunków do zapewnienia niezbędnych potrzeb edukacyjnych” – apeluje rzecznik.