„Chcielibyśmy, aby Unia Europejska rozpoczęła działania w kierunku tworzenia nowego, specjalnego programu dla Ukrainy w zakresie rozwoju przedsiębiorczości” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl.
Ponad 2 mld euro otrzyma z Unii Europejskiej województwo mazowieckie w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2021-27. Dzięki funkcjonującemu od 2018 roku podziałowi statystycznemu Mazowsza zasady rozdziału środków będą inne dla Warszawy i gmin podwarszawskich, a inne dla pozostałej części regionu.
Zrealizowany z unijnym dofinansowaniem system zarządzania transportem - Małopolska Karta Aglomeracyjna - łącząca transport miejski, kolejowy i parkingi Park&Ride w województwie będzie miała nowe funkcjonalności. Pozwoli m.in. zaplanować podróż różnymi środkami komunikacji.
Pomiędzy 2010 a 2020 rokiem liczba gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się z 12 mln do 9 mln, co znaczy, że każdego dnia znika ich ponad 800. Jednocześnie średni wiek europejskiego rolnika wzrósł z 55 do 57 lat, a co trzeci spośród nich ma ponad 65 lat – poinformował komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.
Władze lokalne i regionalne mają do odegrania kluczową rolę w zwalczaniu przestępstw z nienawiści oraz mowy nienawiści – to przesłanie opinii przyjętej przez Europejski Komitet Regionów podczas sesji plenarnej. Komitet poparł także propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą penalizacji na poziomie unijnym przestępstw z nienawiści oraz mowy nienawiści.
Polscy nauczyciele są jednymi z najgorzej opłacanych w Unii Europejskiej. Dotyczy to zarówno początkujących pedagogów, jak również tych najbardziej doświadczonych i to nawet przy uwzględnieniu różnic w sile nabywczej – wynika z raportu Sieci Informacji o Edukacji w Europie (EURYDICE) sporządzonego dla Komisji Europejskiej.