19 marca przyszłego roku wejdą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą ochrony przed zwolnieniem oraz urlopów uzupełniających dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych. Ustawa reguluje też w Karcie Nauczyciela kwestię urlopów uzupełniających przysługujących nauczycielom.
Pracodawca pokrywa koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu – wskazała Państwowa Inspekcja Pracy. Zwrot kosztów od pracodawcy nie przysługuje, jeśli pracownik przerywa urlop np. z powodu choroby.
Dodatkowe 8 lub 15 tygodni urlopu będzie przysługiwało rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz rodzicom hospitalizowanych noworodków – wynika z projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Nowe regulacje mają umożliwić rodzicom kontynuację leczenia ich dzieci bez konieczności rezygnowania z pracy.
Pracodawca z dniem dostarczenia dodatkowych dokumentów o wcześniejszym zatrudnieniu będzie musiał na nowo przeliczyć staż pracy pracownika, od którego uzależniony jest wymiar urlopu wypoczynkowego – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy.
Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Podobna zasada dotyczy wypłaty ekwiwalentu za urlop.
Wystarczy wykorzystać 7 dni urlopu, by na przełomie 2023 i 2024 roku mieć ponad dwutygodniowe wakacje. Wiosną dziewięciodniowa majówka jest możliwa przy wykorzystaniu zaledwie 3 dni urlopu – wynika z układu świąt w kalendarzu na 2024 rok.