Decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy – wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy. Oznacza to, że pracodawca, bez konsultacji z pracownikami, może wyznaczyć wolne w każdym innym dniu przypadającym w okresie rozliczeniowym.
Za brak współpracy ze strony pracowników w kwestii wykorzystania zaległego urlopu pracodawca może nakładać kary porządkowe – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Ekwiwalent powinien być wypłacany tylko wtedy, jeśli odbiór dni wolnych w naturze nie jest możliwy.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Nowe zasady wnioskowania o urlop rodzicielski wchodzą w życie 19 marca.
Mając na uwadze wątpliwości interpretacyjne przepisu określającego warunki nabycia prawa do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia we wpisie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw zaproponowano doprecyzowanie tej kwestii – zapowiedział wiceminister edukacji Henryk Kiepura.
Ministerstwo Edukacji Narodowej podtrzymuje stanowisko, że świadczenie urlopowe dla nauczycieli dotyczy danego roku szkolnego, a do wyliczenia kwoty tego świadczenia należy przyjąć wysokość (lub wysokości) odpisu podstawowego określoną dla roku kalendarzowego, w którym świadczenie jest wypłacane – poinformował wiceminister edukacji Henryk Kiepura.
Współczynnik służący do ustalenia ekwiwalentu za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego należy ustalać odrębnie w każdym roku kalendarzowym – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie.