Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczęło konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Chodzi m.in. o praktykę stosowania przepisu dotyczącego tzw. danych krytych, czyli wpisywania fikcyjnych danych ojca dziecka w akcie urodzenia.
Nie budzi wątpliwości konieczność nowych regulacji prawnych dotyczących stwierdzania zgonu i jego dokumentowania oraz dostępu uprawnionych podmiotów do danych i informacji objętych dokumentacją zgonu – poinformował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Od 1 stycznia obowiązywać będą nowe wzory kart: zgonu, urodzenia i martwego urodzenia; część zawartych w nich informacji zostanie znacznie okrojona. Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie projekty rozporządzeń w tej sprawie. To istotna informacja dla urzędów stanu cywilnego, które na podstawie kart wydają akty urodzenia i zgonu.
Jedna trzecia stołecznych siedzib USC nie wznowiła obsługi mieszkańców po zniesieniu ograniczeń spowodowanych pandemią, a warszawiacy czekają np. na odpis aktu ślubu nawet cztery tygodnie. Ratusz tłumaczy to m.in. koniecznością ich modernizacji.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Uwzględnia on zmiany przepisów z 11 miesięcy, ogłoszonych przed 16 marca.
Wprowadzenie w pełni transakcyjnego, tj. bez udziału urzędnika, sposobu meldowania na pobyt stały lub czasowy oraz automatyzacja wydawania zaświadczeń z Rejestru Stanu Cywilnego – to niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez ministra cyfryzacji.