Rozszerzenie katalogu aktywności, w związku z którymi wymagane jest zaświadczenie o niekaralności, wprowadzenie procedury sprawdzania karalności w stosunku do cudzoziemców i nowe regulacje dla rodziców uczestniczących np. w wycieczce szkolnej – to niektóre ze zmian zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w projekcie nowlizacji tzw. ustawy Kamilka.
„W gminie, powiecie i województwie jeżeli przebywają małoletni uczniowie, np. w ramach działalności rad młodzieżowych lub innej, to powinny być wdrożone i przestrzegane standardy ochrony małoletnich” – wskazała wiceszefowa MEN Paulina Piechna-Więckiewicz.
15 lutego mija rok, odkąd zaczęła obowiązywać tzw. ustawa Kamilka. „W złożonym przez nas projekcie ustawy proponujemy, by w przypadku krzywdzenia dziecka i jego śmierci, przeprowadzana była lokalna analiza. By władze miasta powołały komisję, która odpowie na pytanie, co tak właściwie się stało, gdzie zawiódł system, gdzie są braki, które doprowadziły do tej sytuacji” – mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak.
Nowe zasady okazywania zaświadczeń o niekaralności, określona grupa osób, dla których pozyskanie zaświadczenia z KRK będzie darmowe a także modyfikacja katalogu przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi – to zmiany zapowiedziane przez wiceministrę sprawiedliwości Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.
Przepisy tzw. ustawy Kamilka mają być bardziej precyzyjne. Zniknąć mają także niepotrzebne komplikacje – przekazał resort sprawiedliwości, odnosząc się do projektowanej nowelizacji tzw. ustawy Kamilka. Projekt regulacji wpisano do wykazu prac rządu.
Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych zaapelowało o weryfikację standardów zawartych w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Zdaniem gmin obecne przepisy mocno rzutują na codzienną działalność organizacji pracujących z dziećmi i młodzieżą.