Radiotelefony, apteczki, odzież ochronna, maseczki, zbiorniki wody pitnej, kuchnie polowe mają być zabezpieczone w gminnych magazynach w sposób umożliwiający bezpieczne przechowywanie i niezwłoczne wykorzystanie w sytuacji zagrożenia – przewiduje projekt rozporządzenia o zasobach ochrony ludności. Samorządy powinny mieć też w dyspozycji m.in. mikrobusy, samochody zaopatrzeniowe oraz pojazdy wielozadaniowe.
Rozpoczęło się wdrażanie zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Za chwilę będzie 18 rozporządzeń do tej ustawy, powstanie program ochrony ludności, będą duże środki na budowę schronów i odnowę systemu powiadamiania alarmowego – podkreślił we Wrocławiu szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak spotkał się w sobotę w Opolu z przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej. Apelował o budowę schronów i miejsc ukrycia dla ludności cywilnej. Kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo - zapewnił.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że wejście w życie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej będzie wielkim wyzwaniem dla samorządów, dlatego jej wdrażanie poprzedzą konsultacje w każdym regionie.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne. Nowe przepisy oznaczają dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek wskazania takich obiektów i uwzględniania ich w planowaniu zadań na potrzeby ochrony ludności.
Międzynarodowe i krajowe regulacje prawne dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej, przygotowanie i planowanie oraz organizacja ochrony ludności i obrony cywilnej, kierowanie bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa – obejmuje zasadnicze szkolenie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przedstawiło MSWiA.