Nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, która zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 metrów uchwalił w środę Sejm. W ustawie znalazły się też przepisy ws. zamrożenia cen energii do końca roku na poziomie 500 zł netto za MWh. Obecnie mrożenie obowiązuje do końca września.
W środę połączone komisje sejmowe powołały podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe.
Rząd w drodze obiegowej przyjął projekt MKiŚ liberalizujący wymogi odległościowe dla inwestycji w lądowe farmy wiatrowe - poinformowała KPRM. Szacowany wzrost energii z elektrowni wiatrowych do 2030 r. to ok. 6 gigawatów.
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt zmiany ustawy odległościowej, liberalizujący zasady budowy elektrowni wiatrowych na lądzie - poinformowała w czwartek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Projekt ustawy wiatrakowej jest już gotowy; zostały jeszcze drobne rozstrzygnięcia z resortem rolnictwa - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że trafi on pod obrady rządu, ale nie w tym tygodniu.
Przepisy wymuszają tak naprawdę uchwalanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez gminy pobliskie, choćby dotyczyło to skrawka ich terenu – wskazuje Związek Powiatów Polskich w uwagach do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Według samorządowców może to prowadzić do wzajemnego blokowania inwestycji przez sąsiadujące gminy.