Uchwała rady gminy w sprawie odwołania skarbnika, podjęta bez wniosku wójta, niezgodnie z jego wnioskiem lub z własnej inicjatywy rady, jest dotknięta wadą powodującą jej nieważność – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Wymóg dotyczący wniosku ma chronić wójta przed podejmowaniem przez radę decyzji wbrew jego woli.
Przedstawiciele wielkopolskich samorządów chcą wyeliminowania błędów systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Chodzi m.in. o wprowadzenie możliwości aktualizacji danych oraz zmiany dotyczące zgłaszania budynków wielolokalowych.
Międzynarodowe i krajowe regulacje prawne dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej, przygotowanie i planowanie oraz organizacja ochrony ludności i obrony cywilnej, kierowanie bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa – obejmuje zasadnicze szkolenie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przedstawiło MSWiA.
Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów apeluje o jak najszybsze zniesienie dwukadencyjności w samorządach i powrót do rozwiązań, które ostateczną decyzję w sprawie wyboru włodarza danej gminy pozostawią w rękach mieszkańców, a nie polityków – wskazali śląscy samorządowcy. Według ŚZGiP obecne przepisy mogą zniechęcać do udziału w wyborach samorządowych.
Dotychczasowy wójt Mirosław Lech wygrał niedzielną powtórkę drugiej tury wyborów wójta Korycina (Podlaskie). Zagłosowało na niego 911 osób, na kontrkandydatkę Beatę Matyskiel 722 osoby - podała gminna komisja wyborcza. W kwietniu Mirosław Lech wygrał jednym głosem.
Kierownicy ośrodków pomocy społecznej oraz dyrektorzy centrów usług społecznych będą mogli wnioskować o dodatek dopełniający dla osoby uprawnionej do renty socjalnej, która jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji – wynika w nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.