Międzynarodowe i krajowe regulacje prawne dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej, przygotowanie i planowanie oraz organizacja ochrony ludności i obrony cywilnej, kierowanie bezpieczeństwem w różnych stanach funkcjonowania państwa – obejmuje zasadnicze szkolenie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przedstawiło MSWiA.
Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów apeluje o jak najszybsze zniesienie dwukadencyjności w samorządach i powrót do rozwiązań, które ostateczną decyzję w sprawie wyboru włodarza danej gminy pozostawią w rękach mieszkańców, a nie polityków – wskazali śląscy samorządowcy. Według ŚZGiP obecne przepisy mogą zniechęcać do udziału w wyborach samorządowych.
Dotychczasowy wójt Mirosław Lech wygrał niedzielną powtórkę drugiej tury wyborów wójta Korycina (Podlaskie). Zagłosowało na niego 911 osób, na kontrkandydatkę Beatę Matyskiel 722 osoby - podała gminna komisja wyborcza. W kwietniu Mirosław Lech wygrał jednym głosem.
Kierownicy ośrodków pomocy społecznej oraz dyrektorzy centrów usług społecznych będą mogli wnioskować o dodatek dopełniający dla osoby uprawnionej do renty socjalnej, która jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji – wynika w nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.
Pomysł wprowadzenia testów, czy ktoś się nadaje na polityka, jest absurdalny - powiedział Serwisowi Samorządowego PAP prof. Antoni Dudek. Politolog odniósł się w ten sposób do petycji, w której zaproponowano obowiązkowe testy zawodowe dla osób chcących pełnić stanowiska urzędnicze m.in. w samorządach i władzach centralnych.
Wprowadzenie obowiązkowych testów m.in. z etyki, kultury osobistej i znajomości języka polskiego dla radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaproponowano w petycji, która wpłynęła do Senatu.