Pięciu kandydatów zostało zarejestrowanych w wyborach na stanowisko wójta nowo powstałej gminy Grabówka w powiecie białostockim – poinformowano PAP w gminnej komisji wyborczej w Grabówce. Wybory odbędą się 16 marca.
Średnio o około 700 zł mają wzrosnąć maksymalne stawki wynagrodzeń na stanowiskach pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw. Najniższa kwota podwyżki zaproponowanej przez MRPiPS w tej grupie pracowników wynosi 480 zł.
Wymóg przepracowania sześciu miesięcy nie dotyczy nawiązania stosunku pracy z wyboru – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy udzielonych w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP w sprawie „trzynastek” dla wójtów i burmistrzów, których kadencja upłynęła w 2024 r.
Od 5 proc. do 16,65 proc. mają wzrosnąć stawki minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych – wynika z projektu rozporządzenia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O 5 proc. ma też zostać zwiększona kwota bazowa stosowana do wyliczenia wynagrodzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Na 23 marca premier Donald Tusk wyznaczył termin głosowania w przedterminowych wyborach wójta gminy Wapno. Nowe wybory zostały zarządzone, ponieważ dotychczasowych włodarz Maciej Kędzierski złożył rezygnację ze stanowiska.
Uchwała rady gminy w sprawie odwołania skarbnika, podjęta bez wniosku wójta, niezgodnie z jego wnioskiem lub z własnej inicjatywy rady, jest dotknięta wadą powodującą jej nieważność – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Wymóg dotyczący wniosku ma chronić wójta przed podejmowaniem przez radę decyzji wbrew jego woli.