Formę rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, ma prawo wybrać pracownik składając wniosek – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Pracownikom samorządowym nie przysługuje dodatek do wynagrodzenia określony w przepisach Kodeksu pracy, natomiast może go ustanowić pracodawca w regulaminie wynagradzania.
Wypłata wynagrodzenia za niezrealizowane w okresie przerw świątecznych godziny ponadwymiarowe nie ma umocowania w obowiązującym porządku prawnym – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Według RIO w tym czasie nie może wystąpić gotowość nauczycieli do wykonania pracy, ponieważ szkoła nie organizuje zajęć.
W podstawie obliczenia odprawy nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które nie mają charakteru roszczeniowego, a ich przyznanie zależy od swobodnego uznania pracodawcy – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Chodzi m.in. o premię uznaniową, która wypłacana jest w różnej wysokości, nie we wszystkich miesiącach.
Samorządowcy negatywnie zaopiniowali propozycję Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podwyżki płacy minimalnej. „Chcemy mieć sprawnie działającą administrację publiczną, a równocześnie nie mamy na nią pieniędzy” – powiedział sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik.
Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie. RIO wyjaśniła też zasady naliczania pozostałych dodatków do wynagrodzenia nauczycieli.
Dodatek specjalny nie może być przyznawany na czas nieokreślony – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa. W przypadku stałego zwiększenia obowiązków konieczna jest zmiana warunków pracy.