Wzmocnienie zaufania młodych ludzi do projektu UE i budowanie nowych systemów kształcenia przy współpracy z innymi państwami – to tylko niektóre z planów polskiej prezydencji w Radzie UE, które zdradziła ministra edukacji Barbara Nowacka.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Badań Edukacyjnych ogłosiły rozpoczęcie konsultacji społecznych dot. reformy podstawy programowej. Konsultacje potrwają do 31 października.
Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała w poniedziałek, że w związku z powodzią zaproponuje zmianę przepisów, by ułatwiły one funkcjonowanie placówek oświatowych. Według zapowiedzi, zmianami zajmie się we wtorek Rada Ministrów.
30 proc. podwyżki dla nauczycieli, a dla uczniów obowiązkowe testy sprawnościowe z WF-u, koniec papierowych legitymacji szkolnych i mniej prac domowych - to niektóre ze zmian, jakie w roku 2024 mają czekać polską szkołę. Część już została uchwalona, część pozostaje w sferze zapowiedzi nowego rządu.
Ograniczenie lekcji religii do jednej godziny płatnej z budżetu państwa; jeżeli będzie decyzja samorządu, rodziców, że chcieliby tych godzin więcej, będzie to ich decyzja, także finansowa - zapowiada nowa minister edukacji Barbara Nowacka. Działania zamierza rozpocząć od audytu w resorcie i wymiany kuratorów oświaty.