„Działania polegające na udzielaniu pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych dzikim zwierzętom, w tym zwierzętom objętym ochroną gatunkową, wpisują się w zakres przypisanych gminie spraw publicznych o znaczeniu lokalnym dotyczących ochrony przyrody” – wskazała RIO w Krakowie. Oznacza to, że samorządy mogą finansować takie działania z własnych budżetów.
Czy uchwała w sprawie uchwalenia, a potem zmian w wieloletniej prognozie finansowej gminy powinna być zawsze procedowana i uchwalana przed uchwałą w sprawie uchwalenia bądź zmian budżetu gminy?
Sejm w czwartkowych głosowaniach przyjął 28 poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2025 r.; dodatkowe ponad 17 mln zł otrzymają ochotnicze straże pożarne, a 70 mln zł trafi do nowej rezerwy celowej na wsparcie małych i średnich organizacji pozarządowych, działających w małych miejscowościach.
Przyjęte przez radnych budżety miast na przyszły rok przewidują zadłużenie sięgające nawet kilkuset milionów złotych. Największe wydatki mają zostać przeznaczone na oświatę oraz remonty dróg. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w wybranych miejscowościach.
12 głosów za, 12 przeciw - takim wynikiem zakończyło się głosowanie nad uchwałą w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF) Miasta Rzeszowa. Przy takim wyniku radni nie mogli rozpocząć dyskusji, a później głosować nad przyszłorocznym budżetem miasta.
Zespoł ds. edukacji KWRiST zaopiniował negatywnie projekt rozporządzenia MEN w sprawie sposobu podziału kwoty potrzeb oświatowych dla JST na 2025 rok. „Brakuje nam pieniędzy na finansowanie oświaty” – uzasadniali samorządowcy podczas posiedzenia.