Wydatki na środki trwałe, które podlegają jednorazowemu spisaniu w koszty (w rozumieniu prawa bilansowego) nie mają charakteru inwestycji - przypomniał wiceminister finansów Sebastian Skuza. Minister udzielił obszernej odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą możliwości zmiany sposobu ujmowania zakupu środków trwałych przez JST.
Związek Gmin Wiejskich RP postuluje o wprowadzenie mechanizmów ustawowych, które w całości zniwelują ubytki w dochodach JST wynikające ze zmian podatkowych. Samorządowcy też liczą na kontynuację programów finansujących rozwój infrastruktury na terenach wiejskich.
Utworzenie m.in. nowego działu klasyfikacji budżetowej umożliwiającego rozliczanie części rozwojowej subwencji ogólnej – przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów.
Znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym pozwala dzielić środki budżetów obywatelskich na projekty realizowane w określonych częściach gmin. Dopuszcza również podział zadań według kategorii kwotowych.
Uelastycznienie zarządzania budżetami JST, doprecyzowanie procedury absolutoryjnej i usprawnienie realizacji wieloletnich inwestycji – to niektóre ze zmian jakie znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych.
Zarząd ŚZGiP apeluje o działania legislacyjne, które uchronią gminy przed negatywnymi skutkami podnoszenia stóp procentowych przez RPP oraz wzrostem WIBOR. Zdaniem samorządowców konieczne są zmiany przepisów, które zahamują wzrost kosztów obsługi długu publicznego.