Referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej Głubczyc odbędzie się 22 czerwca - poinformowała Dagmara Korzanowska z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Dopuszczalne jest dokonywanie wypłat składników wynagrodzenia nieprzewidzianych przez ustawę o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, ale muszą one zostać określone w regulaminie wynagradzania – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowa w Lublinie w sprawie premii dla pracowników instytucji kultury.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Chodzi m.in. o wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz niektórych urzędników samorządowych wydających decyzje administracyjne.
Do opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego złożono wymaganą prawem liczbę głosów pod wnioskiem o ogłoszenie referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej w Nysie. Zgłoszenie w sprawie organizacji referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady otrzymały także władze gminy Głubczyce.
Średnio o około 700 zł mają wzrosnąć maksymalne stawki wynagrodzeń na stanowiskach pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw. Najniższa kwota podwyżki zaproponowanej przez MRPiPS w tej grupie pracowników wynosi 480 zł.
Ośmiotysięczna, wielkopolska gmina Dobrzyca należy do nielicznych samorządów w kraju, które prowadzenie szkół publicznych przekazały stowarzyszeniom; decyzja była ryzykowna, ale słuszna; wszyscy są zadowoleni – powiedział PAP burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak.