Kończy się budowa powstającej na konińskiej wyspie Pociejewo ciepłowni geotermalnej. Dzięki gorącej wodzie, wydobywanej z głębokości blisko 3 km, będzie możliwe ogrzanie części miasta. Inwestycja za ponad 66 mln zł – w tym ponad 26 mln zł z UE - ma być ekologiczną wizytówką Konina.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmianę sposobu kalkulacji taryf na ciepło, które przedsiębiorstwa ciepłownicze przedstawiają do zatwierdzenia Prezesowi URE. Zmiana rozporządzenia ma uniemożliwić kalkulowanie taryf na podstawie wskaźników z okresu wysokich cen.
Pracujemy nad rozwiązaniami na kolejny sezon, by zabezpieczyć gospodarstwa domowe oraz JST i żeby być lepiej przygotowanym na wyzwania dotyczące m.in. węgla i cen energii – zapewnia wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska. Sekretarz stanu przypomniała, że rząd w poprzednim sezonie grzewczym podejmował szereg działań, aby zabezpieczyć m.in. JST w kontekście węgla i cen energii.
Gminy nie miały docelowej wizji rynku ciepła, nie dbały o planowanie i rozwój efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych; nie wypełniały nawet obowiązków wynikających z Prawa energetycznego - informuje NIK po skontrolowaniu 25 JST głównie z centralnych i południowych regionów Polski.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia określającego wzór wniosku o wypłatę wyrównania dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Jednakowy wzór ma zwolnić samorządy terytorialne z obowiązku podejmowania uchwał w tej sprawie.
W RCL opublikowano projekt rozporządzenia ws. nowego wzoru wniosku składanego przez odbiorców ciepła systemowego innych niż gospodarstwa domowe w celu skorzystania z maksymalnej ceny ciepła.