Do 31 stycznia 2025 roku można składać wnioski o dofinansowanie w ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naborze na projekty rozwojowe dla efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych. W puli jest ponad miliard złotych.
Ponad 16 mld euro, czyli ok. 70 mld zł na pożyczki na preferencyjnych zasadach z KPO ma znaleźć się w Funduszu Wsparcia Energetyki - poinformowała ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pożyczek na preferencyjnych warunkach będzie udzielał BGK.
W przyszłym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej w Gliwicach ma trafić nadwyżka ciepła wytwarzanego przez komercyjny podmiot. Ciepło będzie pochodziło z chłodzenia uruchamianych przez tę firmę silników gazowych, produkujących energię elektryczną.
Do końca roku zostanie przygotowana strategia dla ciepłownictwa systemowego - zapowiedziała w środę wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Konieczna jest poprawa efektywności energetycznej branży uzależnionej od węgla; będziemy potrzebować też chłodu systemowego - dodała.
"Jeszcze dziś zostanie ogłoszony nowy program +OZE źródło ciepła dla ciepłownictwa+ z pulą 2 mld zł na inwestycje w ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii z Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego - poinformowała we wtorek Paulina Hennig-Kloska. Według niej skorzystają na tym samorządy i przedsiębiorstwa komunalne.
Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji przepisów dotyczących wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. Chodzi o przedłużenie do końca roku mechanizmów osłonowych m.in. dla szkół, przedszkoli, szpitali, ośrodków kultury czy ochotniczych straży pożarnych.