Spółka CPK opublikowała informacje o nieruchomościach przeznaczonych do wydzierżawienia w drodze bezprzetargowej. Spółka planuje wydzierżawić 185 ha do końca przyszłego roku.
Nawet 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu przysługuje osobom wyzbywającym się nieruchomości pod budowę CPK i systemu kolei szybkich prędkości – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsze porozumienia z mieszkańcami spółka CPK planuje zawrzeć jeszcze w tym roku.
Wojewoda pomorski wydał decyzję o zezwoleniu na wejście na teren wybranych nieruchomości w celu przeprowadzenia prac badawczych pod budowę linii kolejowych w ramach CPK. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Samorządowcy z woj. mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zdecydowali o wystąpieniu do premiera z petycją, by rząd nie rezygnował z budowy szybkiego połączenia kolejowego od Giżycka przez Łomżę i Ostrołękę - połączenie to planowano jako tzw. szprychę CPK.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny uzyskała decyzję środowiskową dla pierwszego z dwóch odcinków projektowanej linii kolejowej dużych prędkości między Warszawą i Łodzią – poinformowała spółka. Dodała, że jeszcze w tym tygodniu ma zostać ogłoszony przetarg na drążenie tunelu dalekobieżnego pod centrum Łodzi
Od 120 do 140 proc. wartości nieruchomości wywłaszczanych pod inwestycje celu publicznego otrzymają ich właściciele, jeśli parlament przyjmie przepisy zawarte w dwóch procedowanych ustawach - poinformował pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Obie dotyczą też inwestycji CPK.