Do stażu pracy, poza okresem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, wliczane będą m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia – wynika z projektu nowelizacji Kodeksu pracy. Oznacza to, że niektórzy pracownicy szybciej niż dotychczas nabędą prawo np. do dodatku stażowego.
W przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Do stażu nie wlicza się równolegle realizowanego, niezakończonego stosunku pracy.
Dodatek za wysługę lat przysługuje za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, a pracownik samorządowy otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy.
Uzupełnienie w trakcie zatrudnienia dokumentacji wskazującej na dłuższy staż pracy, uprawnia nauczyciela do otrzymania wyższego dodatku za wysługę lat – wyjaśniła RIO w Lublinie. Po przedstawieniu dokumentów, dodatek stażowy należy wypłacić za ostatnie trzy lata liczone od dnia, w którym powinna nastąpić wypłata zaległego wynagrodzenia.
Dodatek za wieloletnią pracę wypłacony za okres choroby nie powinien być wliczany do podstawy ustalania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego – oceniło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Modyfikacji uległ pogląd resortu ws. „okresów przepracowania”.