W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. Przepisy regulują m.in. obowiązki jednostek samorządu terytorialnego, które prowadzą takie placówki.
33 zawody - w tym np. automatyk, programista, czy operator urządzeń w gospodarce odpadami - zostały wskazane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki jako szczególnie istotne dla krajowego rynku pracy. To ważna informacja samorządów, bo na kształcenie w tych profesjach będzie wyższa subwencja oświatowa.
Związek Powiatów Polskich w opinii do projektów rozporządzeń w sprawie podstawy programowej oraz ramowych planów nauczania wnioskuje o wycofanie łaciny, a także przesuniecie przedmiotu biznes i zarządzanie do starszych klas szkół ponadpodstawowych. Samorządowcy chcą też lepszego przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć z biznesu.
Minister Edukacji i Nauki wdał rozporządzenie w sprawie podstaw programowych w szkolnictwie branżowym. Zmiany dotyczą m.in. minimalnej liczby godzin kształcenia, kryteriów weryfikacji oraz wyposażenia warsztatów i pracowni szkolnych.
Powstanie 120 branżowych centrów umiejętności – zapowiedziała w poniedziałek w Kamiennej Górze wiceminister edukacji Marzena Machałek. Centra mają skupiać współpracę szkół, uczelni i branż.
Minister Edukacji i Nauki wydał rozporządzenie zmieniające przepisy w zakresie organizacji kształcenia dzieci i młodzieży z Ukrainy. Poprawki dotyczą m.in. klasyfikacji uczniów w oddziałach przygotowawczych, liczby uczniów w oddziałach szkolnych i przedszkolnych oraz warunków technicznych jakie muszą spełniać lokale przeznaczone na realizację zajęć edukacyjnych i opiekuńczych.