Jeżeli w trakcie prac nad harmonogramem matur w 2026 r. okaże się, że ogłoszenie wyników nastąpi po 7 lipca, to okręgowe komisje egzaminacyjne będą wydawały informacje o wynikach egzaminu na udokumentowany wniosek zdających – poinformował dyrektor CKE Robert Zakrzewski w odpowiedzi na pismo RPO ws. dostosowania harmonogramu matur do terminów rekrutacji na studia za granicą.
MEN nie przewiduje aktualnie wprowadzenia zmian w katalogu przedmiotów obowiązkowych na egzaminie maturalnym ani zwolnienia zdających z autyzmem lub ze specyficznymi trudności w uczeniu się z egzaminu maturalnego z matematyki, jako przedmiotu obowiązkowego. Podobnie będzie z uczniami ze stwierdzoną dyskalkulią – informowała wiceministra edukacji Izabela Ziętka.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na rozbieżności interpretacyjne przepisów dotyczących organizacji nauczania w szkołach, w których wszyscy uczniowie są objęci obowiązkową nauką języka mniejszości. Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwa rozporządzenia ministra edukacji w sprawie organizacji egzaminu maturalnego. Zmianie ulegnie m.in. czas trwania matury z niektórych przedmiotów i sposób składania deklaracji przez maturzystów.
Tylko do 7 lutego 2025 roku tegoroczni maturzyści mają czas na złożenie deklaracji. To deklaracja ostateczna, którą składa się tylko raz, bez możliwości zmiany.
Wprowadzenie funkcji operatora pracowni informatycznej i egzaminatora-weryfikatora a także przedłużenie braku wymogu uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym to główne zmiany, które wprowadza ustawa.