Rządowe dotacje trafiają w większym stopniu do najmniejszych gmin, które nie zawsze są biedne; odbywa się to kosztem większych i często uboższych JST. Na większą przychylność ciągle mogą liczyć gminy, w których władze sprzyjają rządzącym - wynika z ostatniej analizy opracowanej na potrzeby Fundacji im. Stefana Batorego.
W związku z aktualną sytuacją rynkową oraz drastycznym wzrostem cen, które utrudniają samorządom prowadzenie inwestycji, należałoby przedłużyć okres ważności promes wystawianych przez BGK oraz rozważyć wprowadzenie dodatkowego programu osłonowego dla JST, które w obecnych warunkach nie są w stanie realizować zaplanowanych inwestycji – uważa Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich.
Część samorządowców z woj. lubelskiego podpisała w poniedziałek apel do premiera i wojewody w sprawie podziału pieniędzy z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Jak tłumaczyli, zależy im na "równym i transparentnym" podziale środków finansowych w przyszłości.
Warszawa złożyła wnioski o dofinansowanie dwóch inwestycji w ramach programu dla gmin popegeerowskich. Obie dotyczą Targówka, gdzie funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rolne Bródno. Łączna kwota dofinansowania, o które wnioskuje stolica, sięga blisko 3,7 mln złotych.
Nadal są wątpliwości dotyczące kwalifikowalności podatku VAT w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a resort finansów nie odpowiada - podkreśla Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich.
Brak jasnych kryteriów podziału środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych powoduje podejrzenia co do partyjnego klucza ich dystrybucji. Rozpiętość kwot przyznanych w ramach programu jest ogromna, przy czym wyraźnie widoczne są preferencje dla samorządów zarządzanych przez osoby z rządowego obozu politycznego – stwierdzają autorzy przygotowanej przez ZPP analizy dotyczącej dystrybucji środków finansowych przekazywanych powiatom i miastom na prawach powiatu z RFIL.