Zapraszamy do Cieszyna, jednego z najstarszych miast w Polsce, położonego u stóp Beskidów. Legenda głosi, że Cieszyn został założony w 810 r., kiedy po długiej rozłące spotkali się trzej książęcy synowie Bolko, Leszko i Cieszko i z wielkiej radości miasto założyli.
W miejscu ich spotkania znajduje się Studnia Trzech Braci, która zgodnie z legendą powstała na pamiątkę tej radosnej chwili.
Cieszyn powstał pod koniec X w. Rządziły nim dwie dynastie: cieszyńscy Piastowie (do połowy XVII w.) oraz Habsburgowie. W 1920 r. miasto zostało podzielone na dwie części. Cieszyn zachował średniowieczny układ urbanistyczny z wieloma zabytkami architektury.
Do najciekawszych należy Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się m.in. romańska Rotunda (XI w.) – jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i jednocześnie najcenniejszy zabytek Śląska (jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł i okolicznościowej monecie o nominale 2 zł), Wieża Piastowska (XIV w.) – wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice, Wieża Ostatecznej Obrony (XIII w.) – pozostałość systemu obronnego zamku górnego, Pałacyk Myśliwski Habsburgów, w którym obecnie mieści się instytucja kultury - Zamek Cieszyn oraz Państwowa Szkoła Muzyczna.
W ciągu całego roku pobyt w Cieszynie uatrakcyjniają różnorodne wydarzenia kulturalne, z których największe to: Przegląd filmów polskich, czeskich i słowackich „Kino na Granicy”, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, Dni Cieszyna i Czeskiego Cieszyna „Święto Trzech Braci”, Przegląd Filmowy „Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki”, Festiwal Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi Sztuki; Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”, impreza dla dzieci Strachy na Wzgórzu Zamkowym, wydarzenie pielęgnujące dziedzictwo kulturowe i tradycje Śląska Cieszyńskiego - „Skarby z cieszyńskiej trówły”, Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, Cieszyński Festiwal Jazzowy i wiele, wiele innych.
Cieszyn posiada atrakcyjne zaplecze rekreacyjne i sportowe. W granicach miasta znajdują się rezerwaty przyrody, których ozdobą jest unikalny kwiat o bladozielonych płatkach – cieszynianka wiosenna, parki z zapleczem rekreacyjno-sportowym, a także trasy rowerowe i spacerowe po Cieszynie i Czeskim Cieszynie (śladami cieszyńskich zabytków żydowskich, cieszyńskich książąt – Piastów i Habsburgów, Via Natura, kwitnących magnolii). Dodatkowym atutem Cieszyna jest bliskość takich miast jak Oświęcim (ok. 70 km), Kraków (ok. 120 km), Wiedeń (ok. 300 km) czy Praga (ok. 350 km).