Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Zapraszamy do Cieszyna, jednego z najstarszych miast w Polsce, położonego u stóp Beskidów. Legenda głosi, że Cieszyn został założony w 810 r., kiedy po długiej rozłące spotkali się trzej książęcy synowie Bolko, Leszko i Cieszko i z wielkiej radości miasto założyli.

Fot. Wojciech Wandzelf

W miejscu ich spotkania znajduje się Studnia Trzech Braci, która zgodnie z legendą powstała na pamiątkę tej radosnej chwili.

Cieszyn powstał pod koniec X w. Rządziły nim dwie dynastie: cieszyńscy Piastowie (do połowy XVII w.) oraz Habsburgowie. W 1920 r. miasto zostało podzielone na dwie części. Cieszyn zachował średniowieczny układ urbanistyczny z wieloma zabytkami architektury.

Do najciekawszych należy Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się m.in. romańska Rotunda (XI w.) – jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce i jednocześnie najcenniejszy zabytek Śląska (jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł i okolicznościowej monecie o nominale 2 zł), Wieża Piastowska (XIV w.) – wspaniały punkt widokowy na miasto i okolice, Wieża Ostatecznej Obrony (XIII w.) – pozostałość systemu obronnego zamku górnego, Pałacyk Myśliwski Habsburgów, w którym obecnie mieści się instytucja kultury - Zamek Cieszyn oraz Państwowa Szkoła Muzyczna.

W ciągu całego roku pobyt w Cieszynie uatrakcyjniają różnorodne wydarzenia kulturalne, z których największe to: Przegląd filmów polskich, czeskich i słowackich „Kino na Granicy”, Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, Dni Cieszyna i Czeskiego Cieszyna „Święto Trzech Braci”, Przegląd Filmowy „Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki”, Festiwal Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi Sztuki; Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il Canto”, impreza dla dzieci Strachy na Wzgórzu Zamkowym, wydarzenie pielęgnujące dziedzictwo kulturowe i tradycje Śląska Cieszyńskiego - „Skarby z cieszyńskiej trówły”, Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej, Cieszyński Festiwal Jazzowy i wiele, wiele innych.

Cieszyn posiada atrakcyjne zaplecze rekreacyjne i sportowe. W granicach miasta znajdują się rezerwaty przyrody, których ozdobą jest unikalny kwiat o bladozielonych płatkach – cieszynianka wiosenna, parki z zapleczem rekreacyjno-sportowym, a także trasy rowerowe i spacerowe po Cieszynie i Czeskim Cieszynie (śladami cieszyńskich zabytków żydowskich, cieszyńskich książąt – Piastów i Habsburgów, Via Natura, kwitnących magnolii). Dodatkowym atutem Cieszyna jest bliskość takich miast jak Oświęcim (ok. 70 km), Kraków (ok. 120 km), Wiedeń (ok. 300 km) czy Praga (ok. 350 km).

 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP